| alexyno a întrebat:

Poti mergi in Bucuresti cu o masina inmatriculata in alt oras din Romania(ex:locuiesc in Bucuresti si cumpar o masina la mana a doua din alt oras)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti circula pana o inmatriculezi pe tine, pentru tine inmatricularea se face in Bucuresti. Poate ca vanzatorul o va radia din circulatie de pe el, pentru a nu mai trebui sa plateasca impozit, asigurare ori eventuale amenzi si daca n-o inmatriculezi vei savarsi o infractiune la legea circulatiei, citez:
"ART.85.(1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani.
(2) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numar fals de inmatriculare sau de inregistrare se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(3) Tractarea unei remorci neinmatriculate sau neinregistrate ori cu numar fals de inmatriculare sau de inregistrare se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale carei placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare au fost retrase sau a unui vehicul inmatriculat in alt stat, care nu are drept de circulatie in Romania, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani." Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are legatura orasul in care circuli, atita timp cit masina nu este radiata din circulatie sau de la organul financiar.Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| al3x955 a răspuns:

Da merge..nu are cum sa nu mearga