| 2049 a întrebat:

Poti oare sa lasi un copil in grija la strabunica lui legal pe o perioada de timp? Eu sunt din Moldova si asa s-a creat situatia ca trebuie sa plec la munca mai departe de casa dar eu traiesc in casa la bunica mea de pe mama unde a trait si mama mea adica bunica copilului meu, ea a ramas singura de mai multi ani in urma si eu m-am dus sa traiesc la ea acasa, copilul meu are 3 ani deja iar strabunica lui are 71 de ani si mii interesant daca s-ar putea oare legal, ar da oare voie legea sa il las in grija la strabunica lui,pe o perioada de timp pe cateva luni, eu am 23 de ani, eu sunt mama copilului

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Interseaza-te la un notar public din Republica Moldova.
La noi in Romania copii se pot lasa in grija bunicilor sau rudelor (tutore legal), doar cu Procura Legala, facuta la un notar public, semnata de ambii parintii ai copilului, in fata notarului public.

| sierra1 a răspuns:

1 de un' să știm legislația țării tale?
2 copil de 3 ani cu străbunică de 71? Ai cel puțin, curaj!

| 7733 a răspuns (pentru sierra1):

Dar parca ce este asa grav in asta?

| sierra1 a răspuns (pentru 7733):

Tu ești mama copilului cea care interebă dacă să-și lase copilul de 3 ani cu străbunica de 71, pentru juma de an sau mai mult?

sau vreo rudă indepărtată?

| 7733 a răspuns (pentru sierra1):

1eu sunt intr-adevar mama copilului, 2nu sunt rude de tipul..., 3chiar daca cineva ar avea ceva impotriva poate sa zica si in fata nu sa intrebe pe TPU, 4eu am intrebat ce este grav in asta, adica pentru ce sa am curaj

| 7733 a răspuns (pentru sierra1):

Eu scriu de pe alt TPU pentru ca mi-am uitat parola la prifilul vechi si mi-am facut alta inregistrare

| 7733 a răspuns (pentru sierra1):

Eu trebuie sa plec numai pe vreo 2-3 luni nu pe jumatate de an

| 7733 a răspuns (pentru sierra1):

Pe vreo cateva luni numai

| sierra1 a răspuns (pentru 7733):

E decizia ta, copilul tău!

| sierra1 a răspuns (pentru 7733):

"eu am intrebat ce este grav in asta"

oooo, nimic grav adică să-ți lași copilul de izbeliște trei luni doar cu străbunica. Cum spuneam: E decizia ta, copilul tău!

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu stim legea tarii tale, dar ma gandesc ca se poate pentru ca si in Roamania parintii isi lasa copiii in grija parintilor.
Ma gandesc ca strabunica este de acord si stie ca urmeaza sa pleci.
mai bine mergi la primarie, ar trebui sa existe ceva de genul asistentilor sociali si intreaba acolo.
Copilul merge la gradi?

| 7733 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da nu tare demult l-am dat la gradinita are vreo luna de zile de cand merge la gradinita

| 7733 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da strabunica este de acord ea stie ca trebuie sa plec

| Emma30555 a răspuns:

Poate legea va permite dar copilul are nevoie de tine, strabunuca e în vârstă nu cred ca poate sa tina pasul cu un copil care are multa energie, dacă poți ia copilul cu tine și da l la o grădiniță cât timp lucrezi.

| Vântulalb a răspuns:

La 71 de ani strabunica are nevoie de ingrijire. Nu se poate ocupa de un copil de 3 ani. De ce nu iei copilul cu tine? Sau sa-l lasi cu mama/soacra ta.

| Alverto a răspuns:

Sierra este de obicei ok dar în general este prost/proastă
Sigur că e legal, de ce nu ar fi până la urmă? Nu contează cu cine lași copilul dintre rude, contează doar ca el să poată să trăiască bine, sa mănânce, s meargă la grădiniță (doar asta este in lege, despre starea copilului de bine, nu cu cine stă)

| Dintrebare a răspuns:

Daca strabunica nu are probeleme de sanatate si nu are ea nevoie de sprijin din partea altcuiva, da, puteti lasa copilul cu ea. Depinde pe ce perioada de timp stati. Pentru ca doar instanta de judecata poate dispune delegarea temporara a drepturilor parintesti. Nu stiu cum e legea in Moldova, dar in Romania parintele care pleaca in strainatate trebuie sa anunte inainte serviciului public de asistenta sociala si apoi se fac demersurile legale.

| 7733 a răspuns (pentru Dintrebare):

Eu trebuie sa plec pe 2 sau 3 luni inca nu stiu precis cat

| 7733 a răspuns (pentru Dintrebare):

In orice caz strabunica inca nu are nevoie de sprijin din partea altcuiva

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns (pentru 7733):

Singurul lucru care conteaza e ca ea sa fie in putere. Unii batrani se tin mai bine, altii nu. Bunica mea are aproape 90 de ani si daca ar fi cazul s-ar descurca o saptamana cu un copil. Mai ales daca zici ca pleci pentru o perioada scurta de timp, nu vad de ce ar fi o problema. Eu personal nu as anunta autoritatile. Dar daca crezi, poti merge la asistenta sociala si sa intrebi daca e cazul sa faci vreun demers legal.

| 7733 a răspuns (pentru Dintrebare):

Adica s-ar putea nici sa nu anut autoritatile? da ea inca este in putere nu are nevoie de ingrijire de sprijin

| Dintrebare a răspuns (pentru 7733):

Legea spune ca trebuie sa anunti serviciul de asistenta sociala, asa cum ti-am scris in primul mesaj. Eu iti spuneam cum as proceda eu. Tu faci ce consideri ca e corect pentru copilul tau.