| LucianR a întrebat:

Poti sa dai examen pentru motociclete (adica A) daca ai doar 17 ani? eu asa am auzit...si nu pentru scuter, ci pentru motor mare. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| olivert1310 a răspuns:

Eu am A-ul, l-am dat la 18 ani, insa este o lege care timp de 2 ani dupa ce ai luat A-ul trebuie sa conduci motoare cu o putere sub 25 kw cam asa stiu eu. In fine, nimeni care are A-ul si este incepator nu respecta legea asta, toti incep pe motoare mari, asta pentru ca politia nu prea se ia de tine pentru treaba asta. De la 16 ani poti sa iei A1-ul cu care poti conduce scutere, mopede si motociclete care sa nu depaseasca 125 cc.

10 răspunsuri:
| Husicel a răspuns:

Pentru scuter, moped la 17 restul la 18 (motocicletă cu motor mai mare)

| Dinamo2001 a răspuns:

Pentru Scooter poti sa conduci la 17 ani, dar pentru motocicleta iti trebuie cel putin 18 ani.

| AK47 a răspuns:

Sau poti da de la 16 ani pentru A1 motorare de 125cc care are ca niste motoare de 600cc. Sper ca te-am ajutat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar pentru scutere poti da de la 18 ani A1. Pentru A trebuie sa ai 18 ani, ba chiar mai mult este o lege in discutie care sa dea voie A perntru motoare mari abia la 21.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, nu poti, pentru permis de categoria A trebuie sa ai varsta de 18 ani. De la 16 ani poti conduce doar moped, cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera ori motocicleta cu CC de pana la 125 cmc, cu permis de subcategoria A1. Numai bine!

| LucianR explică (pentru olivert1310):

Ceea ce inseamna ca daca eu am 17 ani pot sa imi iau un Aprilia RS de 125 daca am A1.nu?

| olivert1310 a răspuns (pentru LucianR):

Daca ai A1, da poti sa iti iei orice motor de 125 cc.

| LucianR explică (pentru olivert1310):

Deci am inteles ca daca ai permis de conducere categoria A1 poti sa conduci motocicliete pana in 125 cc, 11 kw.Cum adica 11 Kw.Sa inteleg ca e puterea sau? explicati-mi si mie va rog!

| AK47 a răspuns (pentru LucianR):

11 kw reprezinta puterea.
11 kw = 14.7 CP

| AK47 a răspuns (pentru AK47):

O sa observi si la talonul masinilor ca puterea este trecuta in KW.