Întrebare recomandată | Florentyna_Alexandra_1996 a întrebat:

Poti sa te angajezi de la 15 ani part time pe timpul verii?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa te angaezi, daca gasesti un loc de munca, dar numai cu acordul parintilor, conform Codului muncii, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai ca se intoarce iarna, pana la vară m ai e destul.De unde esti?

| mont a răspuns:

Bineinteles ca poti. Pentru a te angaja legal insa e nevoie de acordul parintilor si niste formalitati de la angajator.

| tehno125482 a răspuns:

Da

| Roliii a răspuns:

Da,sigur

| Alex2o17 a răspuns:

Poti, dar nu castigi cine stie ce

| veraa1234 a răspuns:

Poti sa te angajezi unde vrei tu cu urmatoarele conditii:
-Sa ai acordul parintilor-Sa fie un loc cat de cat decent( adica fara cluburi si altele)
-Si sa ai program pana in ora 22:00

| Mădălina_Lazarciuc_1997 a răspuns:

Da, nu e nici un fel de problema.

| Stoasa_Octavian_1990 a răspuns:

Nu..Cam de la 16-17 in sus te poti angaja. Poate decat sa imparti flayere pe strada.Cam atat.

| Guess20 a răspuns:

La 15 ani daca ai fund frumos te poti angaja si full-time, nu doar part-time (joke)winking

| AndreeaStar33 a răspuns:

Da poti doar cu acordul parintilor sau aca te angajeaza cineva la negru carte de munca si nu itu cere acordul parintilor!