| LanguageMaster a întrebat:

Prescripția extinctivă privește doar drepturile subiective?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prescriptia extinctiva priveste dreptul la actiune, indiferent ca este in materia drepturilor reale sau altor drepturi.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 2.500. Obiectul prescripţiei extinctive
  (1) Dreptul material la acţiune, denumit în continuare drept la acţiune, se stinge prin prescripţie, dacă nu a fost exercitat în termenul stabilit de lege.
  (2) În sensul prezentului titlu, prin drept la acţiune se înţelege dreptul de a constrânge o persoană, cu ajutorul forţei publice, să execute o anumită prestaţie, să respecte o anumită situaţie juridică sau să suporte orice altă sancţiune civilă, după caz.
  ART. 2.501.Prescriptibilitatea dreptului la acţiune
  (1) Drepturile la acţiune având un obiect patrimonial sunt supuse prescripţiei extinctive, afară de cazul în care prin lege s-ar dispune altfel.
  (2) De asemenea, în cazurile anume prevăzute de lege, sunt supuse prescripţiei extinctive şi alte drepturi la acţiune, indiferent de obiectul lor."