| LanguageMaster a întrebat:

Președintele României este cel mai puternic om din stat?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In niciun caz.
Prim ministrul, ministrii si parlamentarii au mult mai multa putere.

| Catrice a răspuns:

Nu ca fără acordul ălora puțin care se prezintă în senat de dorm, nu poate face nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa ar fi trebuit dar e un idiot foarte ușor influențat de alti cretini.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu, e mult limitat de constituție, nu poate face mare lucru nici dacă ar vrea.

Parlamentul reprezintă grosul

| Dintrebare a răspuns:

In Romania exista principiul separatiei puterilor in stat. Separatia asta a aparut tocmai ca sa fie evitata o acumulare de putere in mana unei singure persoane. Exista trei puteri care sunt egale intre ele, nu poti spune ca una este mai importanta decat alta, dar fiecare are atributii diferite. Puterea executiva (guvern si presedinte), legislativa (parlamentul) si judecatoreasca (instantele). Deci in sistemele democratice tocmai asta e ideea, sa se evite ca existe cel mai puternic om

| akvez00 a răspuns:

Salut!
Președintele României are în mare parte doar rol de reprezentare, promulgare a legilor venite din Parlamentul României (Parlamentul face și votează legile), semnare de decrete, comandant suprem (da, conform Constituției, președintele este și comandant suprem) etc...
În concluzie este primul om din stat, însă nu cel mai puternic.

Mai multe detalii despre rolul și atribuțiile președintelui găsești aici:
1. https://www.presidency.ro/ro/presedinte/rol-si-atributii/rol-si--atributii
2. https://ro.wikipedia.org/......%C3%A2niei