| Casian76 a întrebat:

Prietena mea a fost victima bullying-ului stradal. Părinții ei sunt foarte prosti și nu vor lua nicio măsură. Are 16 ani, ce masuri poate lua? E și întro sărăcie de sat și justiția nu-și face treaba.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți detalia?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ce a pățit, mai exact?

| Casian76 explică (pentru anonim_4396):

A fost agresata pe strada de niște tipe, amenințata și injurata atât în mediul online cât și pe strada. A fost zgariata pe mâini și gat. Nu o pot proteja fiindcă suntem la distanta. Părinții ei nu vor face nimic fiindcă nu o iubesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Casian76):

Părerea mea e că nu e genul de situație pe care s-o rezolvi cu poliția big grin

| Plato a răspuns:

Incearca sa mergi la Inspectoratul de Politie din judetul din care face parte satul. Nu e sigur ca va ajuta, dar e o sansa. Daca sunt fara chef, va trimit la Politia din sat. Dar poate e unu mai cu simt al legii si face ceva.
Altceva nu stiu ce sa spun, ea nu are prietene?

| Demidol a răspuns:

Ea nu-i in stare sa mearga la politie? Sau poate este vinovata, poate ea a provocat incidentul si stie ca nu ar fi in avantajul ei sa mearga.

| Liviu a răspuns:

Nu ai ce face, astia's copii care's nascuti din alcoolisti, oameni de nimic si asa mai departe.Asta inseamna ca mama prostilor e mereu gravida, asa se face bullyng-ul intelegi? te lupti cu morile de vant, Esti pus la zid ca esti diferit, lista poate continuua.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Demidol):

Minorii nu pot depune plangere la politie decat insotiti de un major sau de avocatul desemnat de parinti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca esti major depune plangere in numele ei. O inregistrare a incidentului si printscreen dupa amenintarile pe Facebook. E chiar indicat sa le provoace, sa spuna ceva de genul: "Nu-i frumos ce ati facut. Asta nu-i educatie." Etc.