| georgica10 a întrebat:

Primaria a emis un certificat de urbanism, unei persoane fizice, si i s-a cerut ca in termen de 12 luni de la data emiterii sa aduca avizele solicitate.
Persoana respectiva nu s-a incadrat in termenul de 12 luni si nici nu a cerut cu 15 zile inainte de expirare prelungirea acestuia.
In aceasta situatie, i se mai poate elibera un nou certificat de urbanism?
Daca da, care este temeiul legal in acest sens?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca i se poate elibera, doar ca alti bani si alta distractie.
Legea 50/1991 nu prevede o sanctiune in acest caz. Se sanctioneaza doar neinceperea lucrarilor in termenul prevazut in autorizatia de construire, acela este un termen de 1 an, care, la cerere si motivat, mai poate fi prelungit.

| georgica10 explică (pentru Ioandelasal):

As vrea sa mentionati, articolul din actul normativ sus mentionat.
Fac aceasta precizare, intrucat nu am gasit o prevedere in Legea 50/1991, care sa se refere la speta care v-am supus-o atentiei.
Repet, nu a formulat cerere de prelungire, anterior expirarii primului certificat.
Va multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru georgica10):

Tocmai asta ti-am spus si eu in raspuns ca nu exista o prevedere care sa-l sanctioneze. Nefiind prevedere nu va fi sanctionat decat ca va trebui sa solicite si sa plateasca un alt certificat de urbanism.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu m-am confruntat decat cu o nesimtire din partea unor functionari mi-a eliberat acelasi act in 2 luni in loc de una