| florinel1964 a întrebat:

Primarii condamnati definitiv pentru fapte de coruptie mai au dreptul sa ocupe o astfel de functie?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Legile sunt contradictorii. Pe de o parte este o lege care interzice vreunei institutii a statului sa revoce din functie o persoana aleasa.Pe de alta parte, sunt legi care interzic exercitarea vreunei functii publice chiar si in cazul unei acuzatii de coruptie. De aia mai conduc puscariabilii si acum tara asta. Ei au facut legile si tot ei le aplica.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, mai au dreptul, dupa expirarea duratei pedepsei complementare de a exercita aceasta functie.
Aceasta pedeapsa pe poate dispune pe o perioada de la 1 an la 5 ani.