| Bucurialuisatanpunctcom a întrebat:

Probabil ati vazut reclama cu primesti comanda in 90 de secunde la McDonald si daca nu iti da un burger gratis.

Va dati seama ca oamenii aia care trebuie sa duca o comanda la capat in 90 de secunde cel mai probabil nu au voie sa miste de la locul lor, nici la baie, nici sa-si traga un minut rasuflarea, nici nimic, decat in pauza daca le-o acorda si pe aia, desi ma indoiesc pentru ca lipsa lor ar incetini procesul. Sunt de parere ca asta-i un caz ingrijorator de sclavie moderna si ar trebui luate masuri impotriva McDonald. De altfel cam toate corporatiile globale isi folosesc angajatii care fac munca de jos pe post de sclavi moderni. Ce credeti?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Sunt de parere ca asta-i un caz ingrijorator de sclavie moderna"

nu-ți convine, pleci. Deci nu-i scalvie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În cazul unui sclav, acela nu are de ales. Dar ca să te angajezi la McDonalds, este o opțiune.

| Holiday a răspuns:

Pai ia gandeste-te cum ar fi sa-si ia pauza cand vrea el, sau sa nu fie atent, un controlor de trafic aerian, de exemplu. Nu e acelasi lucru? Adica ala poate, si nu cred ca o considera sclavie, iar un amarat de vanzator la McD e foarte stresat de job...

| Bucurialuisatanpunctcom explică (pentru Holiday):

Nu este acelasi lucru. Ce ai zis tu reprezinta o responsabilitate extraordinar de mare care neglijata poate duce la moartea a sute de oameni.

Pe de alta parte daca nu faci un burger si o portie de cartofi in sub 90 de secunde sigur n-o sa moara nimeni. Nu trebuie sa-si ia pauze cand au chef, ci sa aiba pauze la ora fixa in care sa se relaxeze, sa aiba munca mai lejera deci sa nu fie nevoiti sa lucreze non-stop ca niste roboti. Intelegi ce zic? Robotii pot functiona pana se strica iar oamenii nu sunt roboti. Si evident ca acolo unde se lucreaza la viteza mare este si stres, indiferent ca faci burgari sau lucrezi la casa la un super-market orice altceva. Pe controlorul de trafic aerian nu-l streseaza nimeni, tocmai din contra, el nu trebuie sa fie stresat pentru a nu gresi, si sa aiba in permanenta mintea limpede si lucida. Unde este responsabilitate mare nu inseamna ca este si stres.

| Holiday a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Nu inteleg cine ii streseaza pe astia. Ei au doar un timp in care trebuie sa faca niste lucruri.
Mai degraba ar trebui luat exemplu de la McD, sunt alte locuri unde astepti ca fraierul in timp ce angajatii stau si freaca menta.

| iamprettybored a răspuns:

Că nu prea avem ce face dacă ne plângem pe net, trebuie inițiate campanii, trebuie să ne informăm și să informăm și pe alții, să ne implicăm în politică și să nu mai lăsăm să ne conducă oameni interesați doar de îmbogățire. Totul pornește de la educație, cea de acasă (care nu prea există) și cea de la școală, unde suntem de fapt dresați să devenim sclavi moderni, să trăim în subordinea altora, să nu facem nimic în plus, să nu fim nimic.

Cine e deștept, muncește și iese din circuitul ăsta vicios, cine nu...