| drlobes a întrebat:

Produse second-hand, cum se pot vinde legal?

Pot cumpara/am acces la mai multe produse second-hand de calitate, problema este ca achizitia s-ar face din piata/bazar unde vanzatorul nu poate oferi nici un fel de document/factura.

Cum as putea sa vand aceste produse legal in Romania, sa pot oferi bon/factura la clienti si sa pot plati taxele necesare la Anaf? Sper ca exista o cale sa pot face asta legal fara smecherii sau alte ocolisuri. Momentan am doar un SRL nou deschis. Sunt dispus sa platesc pentru informatii corecte sau detalii cu pasii care trebuie urmati. Produsele ar fi mai multe tipuri de piese din metal folosite la prelucrarea lemnului.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate daca la fiecare achizitie intocmesti un borderou cu ce ai cumparat si pretul platit si le introduci in contabilitatea firmei.

| drlobes explică (pentru Ioandelasal):

Cu cine inchei borderoul, cine-l completeaza si semneaza?

| Ioandelasal a răspuns (pentru drlobes):

Firma ta face borderoul, printr-un salariat si este semnat de vanzator si salariatul tau.
Gasesti pe internet cum arata un borderou de achizitii de la persoane fizice.