| BlackRose03 a întrebat:

Profesorul are voie sa spuna "copila(numele de familie)" ca batjocura? Are o problema cu mine aparent.

25 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo de are voie: nu scrie nicaieri modul de adresare profesor elev cum nu este scris nici de la elev la profesor. Sunt statuate niste cutume si ar fi bine sa fie folosite. Daca ti s-a adresat cu copila inseamna ca ai intrecut niste limite in agasarea acelui profesor.

| darrio2007 a răspuns:

Da, si nu a spus-o ca batjocura. Ce sensibila esti!

| Drimmero a răspuns:

Sunteti sensibili, pe noi ne faceau cretini, idioti, ne luau de perciuni, ne dadeau castane si nu se intampla nimic, daca ne ziceau pe numele de familie deja ne respectau, daca ne strigau dupa prenume deja eram prieteni la catarama.

| Mosotti a răspuns:

Si de ce nu l-ai intrebat ce problema are cu tine? Ca sa clarificati treaba. Intreba-l.

| Fatamuntilor a răspuns:

Toti profesorii din generala, dar si liceu ne spuneau pe numele de familie.Dar niciodata nu ne-am gandit ca ar fi in batjocora.In claasa a VI a cand am facut engleza proful de ne-a pus sa ne scriem prenumele pe cartonase ca sa putem comunca aflel
In liceu proful de rusa ne spunea ba,, gloabe'' ba,, umflatele' si nu se supara nimeni.
Totul este doar mintea ta! Tu pune mana si invata si nu avea ceva cu tine.

| Hammurabi a răspuns:

"Copilă Popescu" de exemplu.
Se numește adresare ostentativ-ironică și are ca scop umilirea celui căruia i te adresezi.
Dacă ți s-a adresat așa întâmplător, nu e o problemă, dar dacă a făcut un scop din a te umili permanent, bineînțeles că îl poți reclama (tu sau părinții tăi) la conducerea școlii.
Dar va trebui să iei în calcul că, (în mod sigur) vor exista niște consecințe, probabil nu prea plăcute, pentru tine. Pentru că profesorul se consideră jupân pe tarlaua lui în România. Iar România e România.

| mi25 a răspuns:

Eu nu ti-as mai zice copila, dar din doi nu te-as scoate.

| Pnin a răspuns (pentru mi25):

Adică ai da note nemeritate doar ca sa te razbuni pe "o copila". Ce deștept ești tu!

| mi25 a răspuns (pentru Pnin):

Da, sunt! A fi profesor si a te adresa unei eleve cu "copila" nu este nimic jignitor. Dar au ajuns elevii sa-i traga la raspundere pe profesori si nu invers. De aceea mai mult de jumatate din elevi sunt analfabeti functionali, România, ţara cu cea mai mare rată de analfabeţi funcţional din UE.
Voi, elevii va luati dupa mizeriile ce sunt prezentate in filme, dar care sunt departe de realitate. In tarile cu un invatamant puternic, elevul nu "bazaie" in fata profesorului.

| Pnin a răspuns (pentru mi25):

Elevii sunt analfabeți funcționali fiindcă ocupați posturile degeaba happy nu sunt eleva.

| mi25 a răspuns (pentru Pnin):

Nu am inteles, ce post ocup? Tu nu-ti dai seama ce prostii debitezi? Nici eu nu sunt profesor.

| Pnin a răspuns (pentru mi25):

In sfârșit o veste super happy

| Yuoia a răspuns:

De ce ar fi numele de familie o batjocura? Esti din Bucovina cu nume din alea pornografice? La urma-urmei, e numele tau. Daca te simti batjocorita ca te numeste ca in CI, schimba-ti numele. Cat despre "copila", esti mai batrana decat el? Zi merci ca te vede copila si nu se da la tine. Daca nu cumva chiar asta vrei. Ce sensibili sunteti voi! Zi merci ca nu patiti cum zice Drimmero. Profesoara noatra de matematica ne dadea cu capul de tabla si ne facea in toate felurile. Cat despre asta, o respectam. Ca cine reusea sa scoata un amarat de 5 la ea, intra cu 10 la facultate. Si pe atunci, se dadeau examene serioase, nu se intra pe baza de nota cumparata in liceu.

| Danaella98 a răspuns (pentru Yuoia):

De ce ai crede că în Bucovina sunt nume pornografice? laughing

| Yuoia a răspuns (pentru Danaella98):

Pai cum ti se par Flocea, Sulică, Bucilă, Bucă, Curuț, Curu, Puțică, Bulan, Pizdelea, Belivacă, Regulatu, etc?
Na, ca sunt nume pe care TPU mi le interzice. Exact pentru ce afirmam. Citeste aici:
https://www.fanatik.ro/......t-19005223

| BuLaNNNeL a răspuns:

Copilo BlackRose03, asta ți-a zis? (Bineînțeles, in locul userului fiind numele tau real).

| BlackRose03 explică (pentru BuLaNNNeL):

Da

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru BlackRose03):

Neah, ai perceput greșit. Știi cum ne alinta diriginta pe noi? (Handicapați, boschetari, retarzi, carne de tun) laughing bine, erau "alte vremuri".
Îi poți atrage atenția, dar părerea mea este că omul nu are nimic personal cu tine, pur și simplu așa a ales sa se exprime.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Doamna dirigintă ne zice mereu pe numele de familie deoarece ea are ore cu foarte multe clase și așa ne ține minte. Așa că eu nu o consider o jignire.

| SingleForOne a răspuns:

Da, posibil să aibă ceva cu tine. Posibil să vadă un potential mai mare, și să te incurajeze să te deschizi ca personalitate. Dacă e ceva de rău, poți să-i răspunzi direct în față sau vorbești cu directorul/directoarea. Dacă ei preferă ca elevii să-i strige după placul lor (domnul profesor) și să-i trateze cu respect, la fel ar trebui și de către profesori, directori, alți oameni maturi pentru cei tineri.

| Mogiojojo a răspuns:

Nu e normal să ți se spună așa. Ai avut vreo ceartă cu el?

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Iti urasti numele de familie sau ce?

Răspuns utilizator avertizat