| anonim_4396 a întrebat:

Pun problema la categoria aceasta fiindca aici e si categoria Social.

Cum e mai rentabil sa locuiesti, in chirie sau in gazda? Ma refer la costuri.
Precizez ca in fiecare weekend eu ma duc acasa (plec in fiecare zi de vineri de la 12 si ma intorc luni dimineata la 7).
Daca stau cu gazda, la o femeie in varsta, care sta toata ziua acasa, care locuieste la casa particulara (nu la bloc), zice ca sunt obligat sa platesc gazul, lumina si alte utilitati intre noi doi. Ea in timpul acesta poate sa consume nonstop si apa, si lumina si gaz, fiindca isi face planul ca impartim la doi si iese ieftin dar eu ies in pierdere. Ea gateste iar eu nu gatesc ca mananc in oras. Si centrala e pornita nonstop si cand eu lipsesc.
La bloc proprietarul cere mult pe chirie, fiindca nu gasesc coleg toti au rude unde sa stea si garsoniera nici vorba prin zona. Pot avea doar apartament cu doua camere si bucatarie. Totusi ies mai bine in chirie?

Unde e mai avantajos? De unul singur pot face economie la gaz, caldura, apa...

Astept sfaturile voastre, va rog!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice ai face nu il asculta pe ciudatul asta care racolează elevi pe TPU și ii trimite in case suspecte.

Cat despre intrebarea ta chirie, mereu chirie. Confortul tau trebuie sa fie pe primul loc.

18 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pot sa zic ca in chirie ai mai multa libertate, chiar foarte multa. Ai unde sa te intorci cand vrei, poti sa faci aproape ce vrei.
In gazda... este mult mai restrictiv. Legat de bani insa, in gazda iesi mult, mult mai ieftin. In chirie platesti mai mult dar... acum depinde de tine ce vrei cu adevarat.

Iar de cautat chiria potrivita... dureaza de la 1 zi pana la o luna (iti zic din experienta).

| GabiDumitrescu a răspuns:

In camin!

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt locuri.

| zilog a răspuns:

In gazda ce nu iti este clar 300 lei in total cu tot cu intretinere

| anonim_4396 explică (pentru zilog):

In vacanta ma va pune sa platesc? Mai ales daca incep cursurile online in curand. Ce spui? Cum e mai bine? in chirie sau in gazda? La chirie incalzesc eu apartamentul ( incalzesc doar camera unde dorm, nu toate camerele) cand vreau dar la gazda va dati seama ca altul consuma cat vrea si eu scot din buzunar ca si cand as fi facut la fel.

| zilog a răspuns:

Dacă cauți în București îti recomad pe str
Mitropolit Grigore
pe partea stanga cand mergi dinspre benzinaria Rom Petrol care se afla pe aceeasi strada este prima o casa rosie apoi este o casa galbuie cu un gard verde ruginit
si acolo intrebi daca au o camera de inchiriat
pentru ca in general iti cere 300 lei, are baia la comun, dar e bine ca in 99% din timp nu vine nimeni la baia respectiva este in general teoretic la comun
si ai bucataria ta
e bine camera ta prin care nu trece nimeni
ce sa iti zic toate lucrurile sunt foarte ieftine daca stai in gazda la curte
cum vrei tu sa faci economie
bagi intr-un an 300 lei in ceva polestiren il pui pe dinafara casei casa nu trebuiasca sa mai faci caldura
apoi pui polestiren si pe interiorul casei pe pereti ii tragi un tapet direct peste polestiren si gata ai scapat cu o investitie foarte mica nu mai trebuie sa faci focul iarna
cat despre celelalte cheltueli nu prea sunt pentru ca bagi tu boilarul in priza cand vrea muschii tai
masina de spalat la fel o aprinzi cand vrei tu
e bine rau de tot
ai si curte
ai si gratar
mai ai cu cine sa mai discuti pentru ca in curtea aceea sta proprietarul
si in curtea acea cu intrare complet separata mai sta o femeie si un barbat
asa ca nu ai stresuri
zona este linistita
ai si magazie mare daca vrei sa faci curat in ea
ai spatiu de depozitare pentru lucruri care nu trebuie sa stea neaparat in casa

ai internet prin cablu utp care merge cu 200MB reali /secunda
si pentru care dai la o firma de cartier 6 euro / luna

ce sa iti spun ai metroul la 10 minute de mers pe jos
ai tramvaiul 7 si tramvaiul 8 si inca un tramvai
ai parcurile aproape
parcul tineretului
parcul carol
parcul oraselul copiilor
mai bine de atat ce ai putea sa iti doresti?

ca sa gasesti casa despre care vorbesc pot sa iti mai dau indicii are un stalp de lemn de romtelecom in fata
are 2 stalpi sa nu se urce oamenii pe trotoar cu masinile
are o denivelare de limitare de viteza in fata casei
62 Strada Mitropolit Grigore, Bucharest

NU STIU SIGUR DACA ASTA ESTE NUMARUL
ACEST NR MI-LA DAT GOOGLE EARTH PT CASA RESPECTIVA

il cheama DOMNUL CORENEL
intreaba vecinii oamenii de pe strada unde sta domnul Corenel

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Https://www.google.com/......53t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1s8ICcteROIe7jssYcGt81sg! 2e0! 7i13312! 8i6656! 4m5! 3m4! 1s0x40b1ffa7ec8aa0af:0x9ca6f2bdf668dbff! 8m2! 3d44. 4111333! 4d26. 0928921

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Ai si tramvaiul 1 si 10 aproape
plus ca mai trec multe autobuze si tramvaie pe langa cimitirul erorii revoluitiei care vin dinspre unirii pe care nu le stiu numarul dar sunt multe si ai cum sa ajungi si inspre calea vitan cu ele si inspre tineretului si inspre giurgiului si inspre piata sudului
merita incercat
eu am stat in urma cu 10 ani acolo

| suntserios a răspuns (pentru zilog):

Orice ai face nu il asculta pe ciudatul asta care racolează elevi pe TPU și ii trimite in case suspecte.

Cat despre intrebarea ta chirie, mereu chirie. Confortul tau trebuie sa fie pe primul loc.

| SingleForOne a răspuns:

Calculezi costurile de utilități la 30 de zile, și scazi zilele când nu locuiește cu doamna, și plătești doar cat locuiești cu gazda. Daca doamnei nu-i convine, atunci consideri alte opțiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu unde gasesti tu gazda, poate la neamuri mai indepartate dar o persoana in varsta straina nu te ia in gazda.
De stai in chirie e mai economic la facturi, dar cat te costa chiria? sub 400 lei rar gasesti, in orase mai bune se dubleaza preturile la chirii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cere intre 600-650 de lei la chirie
in gazda. am gasit o femeie pensionara prin intermediul unei persoane care accepta sa tina un elev in gazda. dar nu stiu daca sa accept sau sa e mai bine sa ma duc in chirie unde stiu ca cat consum atata paltesc. Ce zici?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depinde cat is dispusi ai tai sa plateasca dar la 600 lei chiria + mancarea si facturiile. tinand cont ca "mananci in oras" zic ca iarna o sa ajunga linistit la 1500 lei/ luna. Pe cand daca stai cu batrana aia o sa dea drumu la caldura de platiti sute de lei la gaz.
Naveta nu poti face?, daca e vorba de 20 km sigur poti face naveta, cunosc destui asa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Distanta e de 80 nu 20 km si numai cu tren personal. Merge ca melcul si cu opriri in gari 15 sau 20 minute si ajung in trei ore. deci nu mai pot continua asa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sigur trebuie sa ai alt liceu mai in apropiere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In chirie e mai ok decat in gazda.
Daca te duci in gazda cine stie pe cine nimeresti acolo, si iti umbla prin lucruri, intra in camera ta fara sa bata la usa, eventual iti si fura ceva, intra din greseala peste tine in baie, se ia de tine...
Da, in gazda e mai ieftin. Dar tine mine: ieftin platesti, ieftin primesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In chirie

| Popescu_Alex_2003 a răspuns:

Pune mana munceste fa banu devino baros si nu mai trebuie sa stai nici in chirie nici in gazda

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Alex_2003):

Sunt inca elev, sefu.