| troleibuz a întrebat:

Putem intenta exceptia de neexecutare impotriva statului acum daca sunt oprite internarile timp de 30 de zile ca sa nu mai platim CASS?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exceptia de neexecutare nu se poate intenta, poate fi ridicata doar intr-un proces in care se cere o executare a unei obligatii iar paratul, care are si el de primit ceva de la reclamant legat de pretentiile acestuia, ridica exceptia ca nici reclamantul nu a executat obligatia sa.
De altfel nici n-ar avea rost s-o intentezi, chiar daca s-ar putea, avand in vedere ca angajatorul retine contributia pentru asigurarea de sanatate si o vireaza la buget.

| TudorRadu a răspuns:

Exceptia de neexecutare este o institutie de drept civil ce se poate invoca intr-un raport contractual civil intre particulari, deci este incompatibila cu ipoteza ta. Mai degraba se poate face ceva pe legislatia muncii sau pe dreptul asigurarilor sociale