| LanguageMaster a întrebat:

Puterea judecătorească este cea mai mare putere în stat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In teorie toate puterile (legislativa, executiva si judecatoreasca) sunt egale, existand asanumita balanta a puterilor.
In practica, in unele state, poate fi mai mare puterea executiva (state totalitare) sau un pic cea legislativa (republica parlamentara).

4 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu există cea mai mare putere în stat.
Puterea executivă, legislativă și judecătorească se controlează reciproc. Nu este vreo putere inferioară celeilalte. Altminteri, s-ar forma abuzul de purere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate sunt egale. Legislativa, executiva si judecatoreasca. Toate fac jocurile politice ale guvernantilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puterea presei este mai mare, are capacitatea de a schimba convingeri și opinii despre unii și alții, poate sa convingă oamenii ca aia buni sunt răi și aia răi sunt buni.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Puterea internetului este si mai mare.