| anonim_4396 a întrebat:

Războaiele lui Napoleon pot fi numite războaie imperialiste, având în vedere că imperialismul, în sensul în care îl înţelegem astăzi sau în care îl înţelegeam în secolul trecut, n-a existat la începutul secolului al XIX-lea?

6 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Profesoara mea de istorie venea la tati la cabinet sa`i ofere servicii medicale si mie imi punea 3 puncte in plus la note pentru asta.Simteam nevoia sa spun asta cuiva.Mersi ca m`ai ascultat.

| Thecurious a răspuns:

Nu stiu daca vrei o parere avizata sau nu, pentru ca nu am studii in domeniul istoriei.
Opinia mea este ca se poate uza acea notiune pentru a defini razboiul napoleonial.
Pana la urma, e un razboi declansat de un imperiu pentru obtinerea suprematiei.

| Karol1877 a răspuns:

Pai dupa ce s-a incoronat la 2 dec 1804 a fost imparat, iar luptele de la Jena, Austerlitz, Friendland, Eylan, Trafalgar, Leipzig, Wagram si Waterloo au fost conduse de Napoleon imparat iar Franta devenise Imperiul Francez, deci poti spune ca au fost imperialiste

| sabin89 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu m-am gândit să fie neapărat o părere avizată, ci doar... părere. Si sunt de acord cu ce ai zis.

| sabin89 a răspuns (pentru Karol1877):

Cam asa. Uite ce scrie Lenin în ale sale Opere: "Războaiele imperialiste ale lui Napoleon au durat mulţi ani: ele au cuprins o întreagă epocă si au vădit o neobisnuit de complicată reţea de raporturi imperialiste care se împleteau cu miscări de eliberare naţională". Si adaugă: "Eu numesc aici imperialism jefuirea altor ţări în general, si război imperialist - războiul jefuitorilor pentru împărţirea prăzii".
Nu sunt adept al leninismului, dar aici mi se pare că zice bine.

| Thecurious a răspuns (pentru sabin89):

Bolsevismul/comunismul este opus imperialismului. Se intelege de ce Lenin e un "antiimperialist".
Imperialismul "clasic" nu mai exista, insa o forma mai moderna a sa, pe partea economica, exista.