| shadow96Alex a întrebat:

Razboiul Rece a fost adevaratul WW3, dar pe plan economic,ideologic,tehnologic,nuclear,stiintific,psihiol ogic si spatial?

Razboi Mondial inseamna razboi a carui batalii si teatre de conflict se extind pe mai multe continente.

Razboiul civil s-a desfasurat intre doua tabere: Lumea Capitalista si Democrata (SUA,NATO,CE,UK si Commonwealth, Coreea de Sud,Japonia) vs Lumea Comunista si Socialista (URSS,Pactul de la Varsovia,China,Coreea de Nord),la mijloc aflandu-se Lumea a III-a (Africa, America de Sud)
Si se pare ca perioada Razboiului Rece cuprinde mai multe conflicte de pe urmatoarele continente decat conflictul propriu-zis dintre SUA si URSS:

Asia:
-Razboiul din Coreea
-Razboiul Sino-Indian
-Razboiul din Bangladesh
-Razboiul Sino-Vietnamez
-Razboiul civil Laotian
-Razboiul din Vietnam
-Razboiul Cambodgiano-Vietnamez
-Razboaiele Indochineze
-Razboiul civil din China
-Razboiul Civil din Cambodgia

Orientul Mijlociu:
-Lovitura de stat din Iran
-Lovitura de stat din Libia
-Criza din Suez
-Razboiul de 6 zile
-Razboiul de Yom Kippur
-Razboiul Sovietico-Afghan
-Revolutia din Iran
-Septembrie Negru din Iordania
-Razboiul Irak-Iran : Iran era anti-american,in timp ce Irakul,condus de Saddam, era de partea americanilor la vremea aceea

Africa:
-Razboiul civil din Angola si Razboiul pentru independenta
-Criza din Congo
-Razboiul Guinea-Bissau pentru independenta
-Razboiul Etiopia-Somalia
-Razboil din Mozambic pentru independenta
-Razboiul civil din Mozambic
-Razboiul Rhodesian

Europa:
-Razboiul civil din Grecia si Junta militara
-Lovitura de stat din Cehoslovacia
-Blocada Berlinului
-Ocuparea Europei de Est de catre trupele sovietice
-Revolutia ungara din 1956:lupta s-a desfasutat intre sovieticii rusi si revolutionarii unguri, deci a fost BATALIE intre doua state
-Primavara de la Praga
-Revolutiile din 1989 care au pus capat razboiului rece
Se stieee ca revolutia din Romania s-a dovedit "neoficial" ca a fost lovitura de stat si razboi civil.

America de Sud:
-Revolutia Cubaneza
-Invazia din Golful Porcilor
-Loviturile de stat din Brazilia si Chile
-Criza Rachetelor din Cuba-care ar fi putut duce la razboi nuclear
-Invazia Granadei
-Invazia Panamei
-Ocuparea Republicii Dominicene de catre SUA

Si in razboaiele astea chiar s-au folosit arme,au murit milioane de oameni,ce sa mai zic si de concurenta dintre SUA si URSS la testarea armelor nucleare si pe plan spatial?

Parerea mea e urmatoarea:

Cold War=WW III pe termen lung, lent si putin mai sangeros

9 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Personal,cred ca aceste conflicte intre oameni nu o sa se termine niciodata si deci razboiul nu va disparea in veci, numai ca va lua alte forme.In momentul de fata sa zicem ca a luat forma unei crize declansata, dupa parerea mea, de suprematia dintre euro si dolar.

| MMihai a răspuns:

Vei vedea!
Cred în următorii 20-50 de ani, va fi și un război mai serios, care va implica mai multe țări, iar acela va fi denumit, al 3 a război mondial.

| shadow96Alex explică (pentru MMihai):

Poate ca asa va fi, dar nu cred ca se va numi WW3

nu poti sa faci legatura dintre conflictele din secolul XX cu conflictele din secolul XXI

eu cred ca au existat 3 razboaie mondiale in secolul XX
iar in secolul XXI vor exista alte razboaie mondiale care nu vor face parte din ciclul anterior

| MMihai a răspuns (pentru shadow96Alex):

Război mondial este unul, care împlică antrenarea efectivă, cu trupe regulate, a multe țări în acel conflict militar.
În Războiul din Spania au participat voluntari din multe țări, dar ei nu erau trupă regulată, ci voluntari.
În Războiul din Spania au fost și voluntari din România, dar nu regimente și divizii românești.
În situația războiului de invadare al Irakului, au participat SUA și Marea Britanie și sateliții lor, dar de partea Irakului, au fost numai irakienii și nu multe țări, fiind numai ceva zonal.
Cel de al treilea război mondial, încă nu a avut loc.
Sunt oameni care nu cunosc și consideră că ar fi fost și al treilea război mondial, dar nu a avut loc efectiv, un asemenea război.
Este modul tău de a înțelege și de a explica, dar nu este unul corect.

| GeosBIOS a răspuns:

Cold War=WW III pe termen lung, lent si putin mai sangeros

Eu as spune mai perfid. Pe cat timpul trece, pe atat si arta umana de a disimula si a-si acunde faptele sangeroase in plina zi, sub ochii tuturor, devine mai precoce.

70% din intreaga lume, poate chiar mai bine, stie ca razboiul din Irak a fost inceput de americani pentru petrol. Cu toate astea americanii zic sus si "raspicat" ca-i un razboi impotriva terorismului, iar toate societatile internationale de mentinere a pacii ii aplauda pentru asta.

| shadow96Alex explică (pentru GeosBIOS):

Acest "Cold War" a luat sfarsit demult......acum e alt razboi, care curpinde "razboiul impotriva terorismului" si razboiul economic actual (sa nu uitam si de rasturnarea regimurilor din lumea araba )

Observati ceva:

WW1 a inceput in 1914 si s-a incheiat in 1918
WW 2 a inceput in 1939 si s-a incheiat in 1945
Intre cele doua razboaie exista un interval de aprox. 20 ani
Dupa interval, un WW3 ar fi trebuit sa inceapa in anii 60

si criza rachetelor din 1962 care a fost momentul culminant dovedeste acest lucru

Insa Razboiul Rece,care oficial,este recunoscut ca razboi la nivel mondial, dar ca fiind unul perfid, lent, pe termen lung si "mai putin sangeros", s-a declansat in 1947 (imediat dupa WW2) si s-a incheiat in 1991

| shadow96Alex explică (pentru shadow96Alex):

In WW1, castigatorii au fost Antanta, iar pierzatorii au fost Puterile Centrale:Imperiul German, Imperiul Austro-Ungar, Imperiul Tarist, Imperiul Otoman .....au fost desfiintate, inclusiv Imperiul Chinez, insa inainte de WW1.
A fost fondata Liga Natiunilor, harta Europei a fost schimbata(au aparut si au fost intregite state), SUA devine superputerea nr.1, preluand stafeta de la Imperiul Britanic.
Deci a fost un fel de NWO.
Insa treptat, dupa marea depresiune din perioada interbelica, apar noi superputer: Japonia care isi disputa suprematia in Oceanul Pacific si in Asia, si pe urma .....Germania alaturi de Italia care cuceresc Europa in anii 40, si URSS care deocamdata isi vedea linistit de treab a lui

WW2:castigatorii au fost Aliatii: SUA,UK,URSS si altii,iar pierzatorii au fost cei din Axa.
Regimul Nazist din Germania si Regimul Fascist din Italia sunt rasturnate,iar in Japonia,Imparatul a renuntat la puterea absoluta,devenind doar o "mascota" cu rol ceremonial si un simbol traditional

A fost fondat ONU, harta Europei s-a impartit in doua, lumea devenise bipolara, suprematia fiind disputata intre SUA si URSS, deci o noua Ordine Mondiala

WW3:un razboi mondial postbelic,dar mai rece si perfid,dar cu multe conflicte locale pe mai multe continente,pe mai multe planuri
Castigatorul suprem a fost SUA,URSS a pierdut si s-a destramat si regimurile sovietice au cazut,lumea a devenit unipolara,sub hegemonia americana (pentru cel putin un deceniu),iar harta Europei s-a schimbat din nou,fiind in prroces de unificare prin UE,apare Globalizarea :apare internetul,corporatiile se extind pe toate continentele, multiculturalismul, economia se globalizeaza, evenimentele dintr-o anumita parte a globului care au repercursiunile din ce in ce mai ample asupra societatilor si problemelor din alte parti ale globului

Astazi, suntem o lume multipolara.

Ciclul celor 3 razboaie mondiale din secolul XX, acum incepe altul pentru secolul XXI

| oglindasultanului a răspuns:

Pentru ca doar unii oameni au dreptul la o importanta atat de mare incat sa implice intregul "glob ". Atunci depinde de cine ti-a spus povestea, acela va da importanta caracterelor alese. Oamenii sunt in razboaie personale de multe milenii in care-si implica copiii sau chiar tarile cand acestia ajung conducatori.

| shadow96Alex explică:

Comparati lista conflictelor din timpul Razboiului Rece cu evenimentele din WW2 si o sa sesizati ca chiar a fost al treilea razboi mondial, dar unul mai "rece", fara arme nucleare

so... When will WW4 start? laughing)