| janvaljan a întrebat:

Reau sa iau in ingrijire o persoana in schimbul casei sale.Problema a aparut in momentul in care am mers la notar sa facem actele iar acesta ne-a spus ca doamna respectiva nu are acte decat pe teren, nu si pe constructie...prin urmare daca as vrea sa obtin o autorizatie de renovare si extindere a casei sau de constructie a alteia nu as putea; prima pentru. ca nu am ce sa extind daca actuala casa nu exista in acte, iar a doua pentru. ca nu mai am loc sa construiesc o alta casa (actuala casa este din chirpici, anul 1938 iar terenul are 180 mp)Singura varianta ar fi in instanta care ar insemna si timp (de care nu prea dispun ) si bani(procent din valoare pentru. expertul trimis de instanta). Deci... ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Chiar n-ai auzit pana acum de cartea funciara? Exista birouri de cadastru si publicitate imobiliara (pe scurt sunt cunoscute si denumite carte funciara) in circumscriptia fiecarei judecatorii, acestea tin cartile funciare pentru localitatile din circumscriptia respectivei judecatorii si oficii de cadastru si publicitate imobiliara in capitala fiecarui judet. Nu sunt in cadrul primariei si nu sunt subordonate acesteia, fiind subordonate Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara din cadrul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului.

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o problema atat de mare si nici irezolvabila, mai ales ca vrei sa faci o constructie noua.
Se poate face contractul de intretinere si in situatia actuala si casa va fi trecuta in contract ca neintabulata in CF. Dupa ce devii proprietar vei putea solicita autorizatie de demolare si apoi autorizatie de constructie. Daca nu vrei s-o demolezi o poti intabula in CF pe baza unei schite, intocmita de un expert autorizat si a unei adeverinte de la primaria localitatii ca exista o casa si s-a platit impozitul. Nu este necesara actiune in constatare. Numai bine!

| raluk27 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu se poate trece intr-un act de instrainare a proprietatii o casa, ca fiind neintabulata.Niciodata nu se face asta.In toate cazurile notarul solicita extras de carte funciara. Pe de alta parte, intabularea se face tot pe baza actelor de proprietate, si in nici un caz doar prin prezentarea unei schite. Chiar si pentru intocmirea documentaiei cadastrale sunt solicitate actele de proprietate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru raluk27):

Nu stiu ce pregatire ai si unde lucrezi dar esti in eroare. Sunt jurist si stiu foarte bine ce poate face notarul, am vazut cateva zeci de contracte de asemenea gen. Stiu foarte bine ca se poate trece casa neintabulata, de vreme ce exista. Sigur ca asta nu duce la intabularea ei, este necesara documentatia asa cum am spus, daca se va vrea intabularea casei in CF.

| raluk27 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si eu sunt jurist si nu m-as fi pronuntat in necunostinta de cauza. Or fi notari care fac astfel de acte, probabil din motive de eficienta, dar nu mi se pare in regula sa transmiti un imobil cu o situatie incerta. Probabil asta e si ratiunea pentru care notarul din cuprinsul intrebarii a refuzat perfectarea actului.

| janvaljan explică (pentru raluk27):

Notarul nu a refuzat perfectarea actului ci doar mi-a prezentat riscurile la care ma supun...In alta ordine de idei acum am venit de la primarie(urbanism), unde am incercat sa scot autorizatie de intrare in legalitate(tot la sfatul unui notar), dar dansii au spus canu se poate asa ceva deoarece constructia este din 1938.Ba mai mult mi-au spus ca, chiar si daca merg in instanta tot nu o sa reusesc sa obtin autorizatie de extindere sau de constructie avand in vedere ca terenul are doar 7, 12 m latime.In cel mai fericit caz as putea doar renova casa existenta(1938!) fara extindere asa ca ..nu stiu cum sa o mai dau. mi-au zis ca pot cumpara terenul nu si casa dar pentru ca aceasta casa...

| janvaljan explică (pentru Ioandelasal):

Crede-ma ca este o problema..degeaba o demolez ca nu vor sa-mi dea autorizatie de constructie ca spun ca terenul e prea mic...

| Ioandelasal a răspuns (pentru raluk27):

Imobilul nu are situatia incerta. Este fara nici un dubiu si dovedit cu acte ca batrana este proprietara terenului. De asemenea nimeni nu ii contesta proprietatea de fapt a constructiei, problema este sa devina si proprietara de drept. De asemenea am vazut, din ce a spus ulterior janvaljan, ca este si problema frontului la strada.
Pentru a vedea ca am dreptate in ce am spus citez prevederile L. 7/1996, cu md.si compl. ulterioare:
"ART. 55.(1) Dreptul de proprietate asupra construcţiilor se înscrie în cartea funciarã în baza autorizaţiei de construire şi a procesului-verbal de recepţie la terminarea lucrãrilor, precum şi a unei documentaţii cadastrale.
(1^1) În cazul construcţiilor realizate înainte de intrarea în vigoare a Legii nr. 453/2001 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executãrii lucrãrilor de construcţii şi unele mãsuri pentru realizarea locuinţelor, înscrierea se face în baza:
a) autorizaţiei de construire sau, în lipsa acesteia, a certificatului prin care se atestã cã imobilul este înregistrat în registrul agricol, precum şi în evidenţele fiscale, eliberat de primarul unitãţii administrativ-teritoriale unde este amplasatã aceastã construcţie;
b) documentaţiei cadastrale."
Fata de aceasta prevedere primarul trebuie sa-i dea adeverinta, asa cum am spus si in primul raspuns si trebuie sa se intocmeasca documentatia cadastrala si, in baza acestora, constructia se poate intabula in CF.

| Ioandelasal a răspuns (pentru janvaljan):

Asta este o alta problema. Citeste ce i-am replicat lui raluk27, casa poate fi intabulata in CF conform acelei prevederi legale.

| Zenithf a răspuns (pentru janvaljan):

Nu o poti demola pana nu obtii niste avize in acest sens. Deci, mai intai mergi si obtii actele, si apoi te apuci de lucru, altfel te trezesti si cu amenda. Dupa cum ii legea acum, nici gard nu poti sa-ti faci fara autorizatie.

| janvaljan explică (pentru Ioandelasal):

Sa inteleg ca cei de la primarie sunt obligati in baza legii 7/96 sa inscrie casa in cartea funciara, desi ei mi-au zis ca nu au ce sa faca... iar dupa asta sa intabulez si casa sau cum?(scuza-ma dar nefiind de specialitate inteleg mai greu chiar si lucrurile evidente)

| Ioandelasal a răspuns (pentru janvaljan):

Nu ei inscriu casa in CF. Ei sunt obligati sa dea proprietarului un certificat prin care atesta ca este inscrisa in registrul agricol si in evidentele fiscale. Cu acest certificat si cu documentatia cadastrala proprietarul va merge la CF si va solicita intabularea casei si dupa aceea vei putea sa faci contractul de intretinere pe intregul imobil - teren si casa.
Daca faci contractul anterior intabularii casei (dupa ce verifici ca figureaza in registrul agricol si evidentele fiscale) te vei putea ocupa tu de intabularea casei, fiind tu proprietar.

| janvaljan explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles dar unde este acest CF? nu la primarie, la urbanism?!

| janvaljan explică (pentru Zenithf):

Sa mai zic multumesc inca o data?! ..Multumesc! Sper sa pot face ceva, mi-ai fost de mare ajutor.

| janvaljan explică (pentru Ioandelasal):

Am fost la primarie si mi-au spus ca nu pot sa-mi dea nimic..doar in instanta se poatecrying

| Ioandelasal a răspuns (pentru janvaljan):

Sunt de rea credinta. Iti redau prevederile L. 7/1996, privind cartea funciara, republicata si cu modificarile aduse prin OUG 64/2010:
"ART. 55.(1) Dreptul de proprietate asupra construcţiilor se înscrie în cartea funciarã în baza autorizaţiei de construire şi a procesului-verbal de recepţie la terminarea lucrãrilor, precum şi a unei documentaţii cadastrale.
(1^1) În cazul construcţiilor realizate înainte de intrarea în vigoare a Legii nr. 453/2001 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executãrii lucrãrilor de construcţii şi unele mãsuri pentru realizarea locuinţelor, înscrierea se face în baza:
a) autorizaţiei de construire sau, în lipsa acesteia, a certificatului prin care se atestã cã imobilul este înregistrat în registrul agricol, precum şi în evidenţele fiscale, eliberat de primarul unitãţii administrativ-teritoriale unde este amplasatã aceastã construcţie;
b) documentaţiei cadastrale."
Rezulta foarte clar, conform alin. 1^1 ca inscrierea se face asa cum am spus si ca primaria trebuie sa elibereze certificatul respectiv, este un drept al proprietarului imobilului, bineinteles daca a fost inscris in Registrul agricol si in evidentele fiscale si s-a platit impozitul.
Fata de aceasta prevedere legala trebuie procedat astfel:
-Proprietarul sa depuna o cerere scrisa pentru eliberarea certificatului si cu ocazia depunerii sa transmita ca va actiona in judecata pe primar, daca nu i se elibereaza acel certificat, caz in care va cere si daune morale.
-Daca imobilul nu este inscris in RA si evidentele fiscale abia atunci se poate obtine inscrierea in CF printr-o actiune in constatare si prestatie tabulara.

| Zenithf a răspuns (pentru janvaljan):

Chiar n-ai auzit pana acum de cartea funciara? Exista birouri de cadastru si publicitate imobiliara (pe scurt sunt cunoscute si denumite carte funciara) in circumscriptia fiecarei judecatorii, acestea tin cartile funciare pentru localitatile din circumscriptia respectivei judecatorii si oficii de cadastru si publicitate imobiliara in capitala fiecarui judet. Nu sunt in cadrul primariei si nu sunt subordonate acesteia, fiind subordonate Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara din cadrul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului.

evenso
| evenso a răspuns:

Daca nu are autorizatie pe constructie cum ai putea tu sa obtii la ea ori pentru modificare?

Vorbeste cu un avocat ca sa iti spuna clar care este situatia.

Sfatul meu este sa nu te bagi deloc.

| Zenithf a răspuns:

Interesant este faptul daca terenul este sau nu in intravilan. Daca este in intravilan, poti obtine usor autorizatie de construire, daca este in extravilan, trebuie mai intai scos din circuitul agricol si este in general mai multa bataie de cap, in cazul acesta este mai usor sa-ti faci o constructie "provizorie", si pentru asta iti trebuie autorizatie de construire, dar se pot face si in extravilan si autorizatiile se obtin si mai usor. In acest caz insa, este mai greu sa obtii avizele pentru bransare la utilitati (curent, gaz, apa).
Oricum, avand in vedere ca este casa de chirpici, nu prea aveti ce face cu ea, nu prea exista metoda de renovare, cam singura varianta este demolarea, asta daca nu vreti sa o folositi in continuare asa cum este. In cazul acesta, alte lucrari decat de zugraveli in huma si eventual inlocuirea tocurilor si usilor/ferestrelor nu merita facute.

| raluk27 a răspuns (pentru Zenithf):

In majoritatea cazurilor in care exista o constructie pe teren, acesta este intravilan ( categoria curti constructii). Pt obtinerea autorizatiei de construire, un prim pas il reprezinta eliberarea certificatului de urbanism. Iar pentru acesta trebuie prezentate actele de proprietate. Si dupa cum se vede mai sus, e o problema la capitolul asta.

| kaTTsu a răspuns:

Pai matusa mea a avut o problema similara, dansa inseamna ca este o persoana inaintata in varsta de posibil sa fi avut actele de constructie a casei, te-ai interesat daca merge sa iti treca cel putin terenul prin contract cu vanzare-cumparare cu clauza de intretinere? Deci momentan casa asta nu stipuleaza in acte deci singura varianta ar fi sa te interesezi daca merge cel putin terenul sa ti-l treaca in custodie, iar cealalta varianta ar fi sa ai grija de dansa dupa ce ti-a lasat terenul, locuiesti acolo in tot acest timp faci un credit bancar ori cauti o varianta stabila si pe o perioada determinata pentru a iti angaja un arhitect daca spui despre casa ca este in cei 180mp, alta solutie nu ai, dar nu inteleg de ce nu se pot face acte pentru actuala casa?

| raluk27 a răspuns (pentru kaTTsu):

Eu zic ca nu e o varianta buna vanzarea cu clauza de intretinere. E un fel de struto camila, care in timp poate crea litigii. Pt perfectarea vanzarii trebuie documentatia cadastrala, iar inginerul va trece in schita si constructia amplasata pe terenul respectiv. Si ma indoiesc ca un notar o sa ii treaca in act doar terenul daca exista si un edificiu. Asta imi suna a "smecherie". Nu se pot face acte pe casa pentru ca batrana nu e proprietar. Si cum sa transmiti ceva ce nu iti apartine?

| kaTTsu a răspuns (pentru raluk27):

Pai constructia este inexistenta, practic poate face orice nu sunt acte care sa clarifice apartenenta constructiei la teren, poate acte exista, dar cum am spus dansa posibil sa le fi pierdut. Daca totusi nu au fost facute acte pentru constructie nici in timpul dansei, el poate face anumite chitibusuri numai ca ii trebuie timp si bani. De care dansul spune ca nu dispune.

| raluk27 a răspuns (pentru kaTTsu):

E suficienta prezenta acelei constructii pe teren, chit ca e un grajd, un bordei, un cotet etc. Si face chitibusiri pe raspunderea notarului, nu?

| mixxjim a răspuns:

Ori nu mai iei persoana in ingrijire, ori o iei si obtii aviz de constructie dupa ce daramati casa din chirpici, ar fi putut sa-ti spuna si notarul ceva variante. succes!

| raluk27 a răspuns:

Pai in principal nu poti face nimic laconstructie, pentru ca nu ai calitatea de proprietar. Ce variante sa mai spuna notarul daca lipseste esentialul, adica faptul ca acea constructie nu figureaza in acte? Si nimeni nu poate transmite ceva ce nu ii apartine. Cred ca batrana are drept de proprietate asupra terenului si drept de folosinta asupra constructiei. Mai are pe undeva prima autorizatie de construire? Pe numele cui este? Cel mai bine este sa apelezi la un avocat pentru o actiune in constatare.

| janvaljan explică (pentru raluk27):

A fost facuta fara autorizatie de constuctie...

| raluk27 a răspuns (pentru janvaljan):

Deci ramane varianta cu actiunea in constatarea proprietatii. Dupa ce se rezolva asta, se poate incheia acel contract de intretinetre.

| raluk27 a răspuns (pentru raluk27):

Desi daca ma gandesc mai bine, cred ca merge si cu Anexele 1 si 2 de la Primarie. Intreaba-l pe notar.