| razvangr24 a întrebat:

Recent am vandut 2 biciclete pe OLX trimise in tara.
Omu a trimis banii in avans iar eu i-am trimis poze cu tot ce are bicicleta, vreo 70, 80 de poze din toate unghiurile posibile. Sambata a primit bicicletele si a zis ca e foarte multumit de ele. iar luni a fost cu ele la service si cineva de acolo i-a zis ca is varza, iar apoi omu a inceput sa ma ameninte cu politia. Azi fiind joi eu i-am zis ca bicicleta e din 2017, asta stiam eu si i-am zis ca are lipsa un sabot de frana cand a mers cu ele la service a zis ca is rotile varza, butuci si eu mai stiu ce si ca vrea 800 de lei pentru reparatie.
Intrebarea mea, ce poate face avand in vedere ca sunt poze trimise cu tot ce au, banii s-a oferit sa ii puna el prima data si apoi sa i le trimit si i-am trimis exact ce e in poze! Dau funda

Răspuns Câştigător
| OttoVonAegyssus a răspuns:

Tiai raspuns singur la întrebare: "sambata a primit bicicletele si a zis ca e foarte multumit de ele", nu vă motivul pentru care te-a contactat după ce a ridicat produsele de la curier/după ce a fost la așa zisul service, dacă există, desigur. Nu se pune problema plăți unei sume pentru așa zisul service sau a returnări sumei respective, suma de bani primită în schimbul bunurilor, singurul motiv pentru care te-a contactat, după experiența mea pe "OLX", și am ceva experiență, nu doresc să intru în detalii, este pentru că pur și simplu clientul sa răzgândit și acu' nu știe cum să își mai recupereze banii. Dacă cele scrise de tine aici sunt adevărate, mai departe ține de tine dacă accepți returul produselor, dar eu unul nu îți recomad, dacă toată ceea ce ai scris despre modul în care le-ai vândut este adevărat.
Ca idee, factura de la curier, în această țară, funcționează pe post de bon fiscal... deci toată treaba este legală, nu trebuie să îți faci probleme în această privință, el a acceptat produsele, lea testat și aia a fost, în cazul în care se deschide un dosar, există mesaje, apeluri telefonice, dacă a fost cazul și cel mai importante două lucruri, factura eliberată de reprezentatul firmei de curierat și cel care a eliberat factura, ca martor.

| razvangr24 explică (pentru OttoVonAegyssus):

Sunt si convorbiri si plata el s-a oferit sa o faca si eu i-am trimis o poza cu buletinu(asta zic ca e o greseala) banii mi i-a pus in cont si na sambata cand le-a primit a fost fericit si marti dupa "service" era dezamagit si nu vrea banii innapoi pe ele vrea doar 600 ca sa le repare cica

| OttoVonAegyssus a răspuns (pentru razvangr24):

Sfinte, eu spun să îi dai, poți să faci și un credit pe numele tău pentru el... Ce ****, ce bani vrea, nu îi mai răspunde la mesaje/telefon! Dacă tot te sună, asta ar înseamnă hărțuire atunci poți merge pe calea legală și atunci treburile se complică. Eu unul nu mi-aș mai fi bătut capul cu el de mult, a spus că bicicletele erau bune, curierul a primit banii, tu iai primit, asta a fost, nu mai îți bate capul...

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce se va stabili privind starea bicicletelor, ce defectiuni au si care nu s-au putut vedea in poze si cat costa reparatia acestora.
Daca tu ai dreptate nu vei pati nimic, chiar daca ti-ar face plangere penala. Daca el are dreptate poate sa-ti faca plangere penala pentru inselaciune.
In orice caz incearca o rezolvare amiabila, avand 2 solutii:
-Iti restituie bicicletele si tu ii restitui suma primita.
-Accepti sa platesti reparatiile bicicletelor.

| razvangr24 explică (pentru Ioandelasal):

Problema e ca am martori vreo 5-6 care au vazut ca merg perfect

| Ioandelasal a răspuns (pentru razvangr24):

Atunci stai linistit, asa cum ti-am spus nu vei pati nimic, cu exceptia faptului ca tu si martorii puteti fi chemati pentru declaratii, daca respectivul iti face plangere penala.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i sa ti le trimita inapoi si cand le primesti, ii returnezi banii integral!
Sub nici o forma nu trimiti banii inainte, ca risti sa nu mai vezi bicicletele.

| razvangr24 explică (pentru Violleta2022):

Asta e ideea el nu vrea bani pe biciclete el mai vrea 600 lei ca sa le "repare" dar cand au plecat de mine au mers perfect

| Violleta2022 a răspuns (pentru razvangr24):

Nu trimite nici un ban ca-i smecherie, vrea sa te insele!
Spune-i ca nu discuti cu el, decat daca iti trimite bicicletele inapoi si doar asa ii trimiti toti banii inapoi.
Nu te mai lasa pacalit.
iar pe viitor, nu mai vinde sau cumapara nimic, daca nu te intalnesti personal cu clientul sau vanzatorul, sa controlezi sis a verifici ce cumperi.

Fii tare si rezista, ca nu-i normal sa-ti faca asta, mai ales ca ai martori ca bicicletele erau in perfecta stare de functionare.

| razvangr24 explică (pentru Violleta2022):

Hai sa va zic care e faza i-am zis sa trimita biciciletele si a zis ca nu vrea doar ca vrea o suma de banii ca sa le repare ideea mea a fost urmatoarea pretu a fost de 1800 el cerand 600 ramane cu 1200 si atunci poate sa le vanda ca sa scoata profit un fel de samsarie, si bicicletele le-am trimis prin curier fara ramburs el s-a oferit sa puna banii prima data deci de aia zic pentru ca el m-a sunat si a zis ca are cunostinte in orasu meu si ca o sa ma caute si amenintari injurii(convorbirile telefonice inregistrare) dar daca ar fi avut pe cineva aici de ce nu a pus sa vina sa le vada(detalii.) ideea e ca eu vreau sa ii depun plangere si nu stiu unde pot incadra aceasta fapta

| Violleta2022 a răspuns (pentru razvangr24):

Nu-i da nici un ban! Ti-am mai spus, astea sunt smecherii, le revidne si castiga dublu. Vrea sa te intimideze.
Probabil ca afce demult treaba asta si cum oamneii nu stiu, de frica sa nu afle Politia si sa-l creada de bisnitar, ii dau banii.
Crede-ma ca nu merita!
Igora-i mesajele
La absolut tot ce-ti scrie, nu-l injura sau vorbi rat, ca s-ar putea sa duci dovada la Tribunal, daca se ajunge aoclo.
Ofera-i doua alternative:
1. sa pasterze bicicletele asa cum sunt
2. sa le returneze si dupa primirea lor, ii trimiti banii inapoi.
varianta care o vrea el, scrie-i ca nu-i acceptabila si sub nici o forma nu-i fa jocul.