| plasmaticus a întrebat:

Recent au avut loc discutii in cadrul asociatiei de locatari, care doreau sa puna o a doua persoana la intretinere, pe motiv ca vecinii au sesizat ca o fata vine des la un vecin din bloc. Fata fiind o prietena a lui de cativa ani buni.
Tipul a motivat ca legea spune ca minim 15 zile sunt necesare pentru a plati o a doua persoana avand in vedere ca oricum ea locuieste in alta parte.
Prin urmare i s-a cerut adeverinta care sa dovedeasca asta.
A adus o adeverinta pe care scria ca persoana, fata respectiva, locuieste intr-un bloc si semnat si parafat de presedinte si administratorul ei.
Insa cei din administratia blocului meu au spus ca nu e suficient sa scrie doar "locuieste". Ca trebuie sa scrie ca locuieste si isi plateste cotele de intretinere.
Stie careva dintre voi cine are dreptate?
Eu ca administrator as avea o problema, ca n-as sti ce sa fac.
A locui, consider ca inseamna ca si plateste lunar cotele, ca doar nu locuieste si nu plateste.
Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Logic vorbind, ea poate sa locuiasca in mai multe locuri fara sa plateasca nicaieri, daca sta pe rand cand colo- cand colo! Administratorul trebuia sa mentioneze ca la adresa respectiva, locuita de "N" membrii, se plateste intretinere pentru toti. Ca se poate sa se plateasca doar pentru 2 membrii (chiar daca ei sunt 3, de ex.). Asta in cazul in care ar vrea sa dovedeasca ca plateste intretinerea la alta adresa aratand ultima chitanta de plata. Dar pe chitanta nu scrie cate persoane stau la aceea adresa,atunci.
Teoretic, dar numai teoretic, daca ea a fost scoasa de la intretinere la domiciliul ei, la asociatie trebuie sa exista o cerere expresa semnata de administrator. Asa ca, administratorul, daca nu are memoria scurta, ar trebui sa stie exact cate persoane sa puna la plata intr-o anumita luna.Ca se pot face cereri de scoatere de la intretinere pentru una sau mai multe luni; de ex. daca cineva pleaca in concediu mai mut de 15 zile, daca e in spital, daca sta temporar in alta parte(de ex.la tara)...etc.

| EneCristian a răspuns:

Pai daca chiar vrea poate sa aduca o adeverinta ca da plateste cu adevarat intretinerea acolo si nu cred ca e nevoie neaparat de asta daca locuieste acolo PUnct nu e nevoie de alte acte.