| anonim_4396 a întrebat:

Recent m-am angajat la o firmă sau asa cred eu, că m-am angajat. Ieri m-a chemat "șeful" să semnez niște acte in mai multe exemplare, printre care, din ce am văzut eu pentru ca nenea era foarte grăbit și îmi zicea "doar semnează aici, aici, aici" (în general am apucat să citesc doar pe sărite anumite aspecte), că era vorba despre un contract de muncă, chestii ce ține de confidențialitate, altele că nu sunt sufăr de grad de handicap, ajutor de șomaj etc. În primul rând nu numai că mi se pare ciudat pentru că nu m-a lăsat să citesc înainte ceea ce semnez, însă toate actele doar le-am semnat, scris nume și prenume în schimb nu m-a lăsat să trec data pe ele. Zicea că trebuie doar semnătura, nume și prenume fără sa datez actul. Dpdv legal, este în regulă cum s-a procedat? Am fost angajat și la alte firme unde, la angajare, mi s-a oferit dreptul să citesc înainte de a semna, am semnat și datat actele cu mâna mea, mi s-a oferit o copie după contract, fisa postului, extras din Revisal dovadă că totul a fost declarat inclusiv la ITM. De multe ori, tipa de la HR se ocupa și de partea PSI-SSM și făceam protecția muncii cu dânsa unde și semnam acele carnețele de protecție a muncii. În alte dăți făceam protecția muncii în altă parte.
Ieri doar totul făcut pe fugă, nu am primit nici o copie după nimic, nu am făcut medicina muncii, instruirea pe partea de PSI/SSM și nici nu am semnat ceva ce ține de securitate și sănătate în muncă. Adică, după cum bine știți, acele cărticele pentru PSI/SSM care în mod teoretic ar trebui semnate lunar. Sincer, sunt foarte dubios cu totul ce ține de acest om care vrea totul făcut pe fugă, nu îți oferă timp să citești un act, semnezi fără să datezi, nu protecția muncii, nu medicina muncii, nu echipament adecvat sau măcar mănuși de protecție pentru că totuși este un loc de muncă în care riști să te tai sau să te zgârii pe mâini.
Firma în care vreau să mă angajez sau dacă sunt angajat deja, asta habar nu am încă... Activează în domeniul curieratului. Lucrez pe partea de depozit, manipulant marfă, însă nu este prima firmă de curierat în care lucrez. Însă la precedenta firmă de curierat nu a fost ca aici, am avut echipament, au avut o secretară care se ocupa de angajări, lunar semnam protecția muncii chiar dacă nu am fost instruit în schimb știam ce am de făcut pe partea asta. Acolo am făcut medicina muncii, în fiecare an eram examinați de medici. La angajare am avut voie să citesc ce semnez și, după cum am spus mai sus, actele au fost datate și semnate. Mi s-a oferit o copie din contract.

La actualul loc de muncă este un șef care el cere actele la angajare, el aduce acte la semnat, el se ocupa de pontaj (ce ar trebui să facă un șef de obicei, doar sa ponteze și să dea din gură). Teoretic lucrez cu el, dar nu pentru el deoarece și acest "șef" la rândul lui lucrează la această firmă de curierat. Alte dubii în legătură cu acest loc de muncă: colegii cât și "șeful" mereu se plâng că nu au oameni să lucreze, că din 18 oameni câti trebuiau să fie, acum sunt doar 6 (inclus eu), iar că ei sunt singura firma de curierat din România care oferă salariul cel mai mare. Asta o pot confirma și eu, salariul este mare în comparație cu altele, însă cam pune omul la întrebări (mai ales pe mine) de ce nu merge nimeni să se angajeze dacă este salariul atât de mare. La precedenta firmă de curierat, pe un salariu mai mic, dar aveau oameni chiar destui chiar dacă și acolo era un du-te vino.

Sunt foarte sceptic cu totul ce tine de acest loc de munca, cu totul ce tine de acest "șef", cu totul ce tine de acele acte semnate dar fără dată, lipsa echipamentului adecvat muncii, fără protecția muncii si nici medicina muncii nu am fost trimis sa o fac. Am nevoie de un loc de muncă, dar nici sa fiu luat de prost ori sa lucrez și apoi sa iau țeapă.

După tot ce ați citit aici vreau sa îmi răspundeți dacă este okay ce se întâmplă. Eu deja sunt la un pas să renunț definitiv la acest loc de munca, cu tot cu salariul lor peste media din concurență. Cum presimt deja ca și alții care au vrut sa lucreze acolo au procedat exact la fel când și-au dat seama că este ceva în neregula.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal ce au facut cei de la firma.
Cel putin seful trebuia sa-ti dea posibilitatea sa citesti toate actele ce le-ai semnat si sa-ti dea un exemplar al contractului individual de munca.
Daca nici acum nu ti-au dat atunci solicita sa-ti dea, il studiezi si apoi poti lua o hotarare in cunostinta de cauza, respectiv daca ramai sau nu la firma.
Daca esti in perioada de proba poti pleca cu o simpla notificare, chiar fara a invoca vreun motiv.

1 răspuns:
| haileewatson a răspuns:

Data viitoare sa citesti inainte sa semnezi, chiar daca cineva te grabeste. Le spui frumos ca ai nevoie de 5 minute sa citesti. Fiti mai impunatori.