| Thecurious a întrebat:

Regimul politic din Iran este totalitar?
Cetatenii au dreptul sa paraseasca tara?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E, dar acasă beau de sting.

| doctorandus a răspuns:

Da, este totalitar (teocratie).

Dupa cate se pare nu-i opreste sa paraseasca tara si nici a cere azil politic in alta tara nu se pune drept infractiune (daca n-au comis infractiuni politice in Iran).

Sunt unii iranieni care fac pe refugiatii dar se duc in vacanta-n Iran.

| TristanTzara a răspuns:

Într-un fel da și nu. Există un Lider Suprem, care e și autoritatea religioasă supremă a țării care are o autoritate destul de mare. Dar țara are și împărțirea puterii în stat, cu un președinte, un fel de parlament și curte supremă, care sunt alese prin vot universal (adică și femeile votează). Dar Liderul Suprem poate refuza numirea președintelui, putere lui e similară cu cea deținută de regina Marii Britanii (regina Victoria a respins cândva un premier laburist) și ea e capul religiei de stat.

Unii zic că e totalitar, dar asta nu e tocmai adevărat. Ca și cu URSS, deși la școală o să ți se spună că era totalitarism, dacă investighezi o să vezi că nu e chiar așa, există un aparat democratic.

Și da, cetățenii pot părăsi țara, dar bine înțeles cu restricții. Că doar nici noi nu putem călători în afara UE când și cum ne vine.