| Anonim5647 a întrebat:

Relaxarea pe care am asteptat-o cu totii din 15 mai, nu e relaxarea pe care am asteptat-o. Dupa cum ati auzit, o sa avem voie sa iesim fara declaratie doar la magazin sau in jurul blocului.Pe langă asta, iesirea din oras se va face doar cu o declaratie si un motiv serios, nu cum credeam toti.Cum sa dai undă verde festivalurilor si mallurilor mici,dar sa nu mă lași sa merg, de exemplu, la țară sa stau la aer? In motivele prezentate scrie ca poti merge in alta localitate la o propietate de a ta, insa poate unde am eu propietatea la țară e pe alt nume.Deci e interzis, foarte foarte luate in graba măsurile si e super naspa ca niciun român sa nu stie exact ce se va intampla maine

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La noi, asa se intampla cand lucrurile sunt tratate de politicieni in loc de specialisti.
Maine - se pare - nu va fi nici o interdictie in vigoare, in mod legal.

| Anonim5647 explică (pentru Bula):

Pai si crezi ca nu vor lua o decizie mai putin legala? Sa ne țină in casă pana luni?laughingDe parca nu suntem obisnuiti

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai tare mi se pare ca tu stii masurile desi guvernul inca nu le-a anuntat oficial, si nici despre iesirea din localitate nu a zis nimeni nimic oficial.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Daca ai masina si ai bunici la tara spui ca mergi sa le duci alimente

| Gruzzly a răspuns:

Crede-ma daca se deschid festivaluriile se alege prafu, putem sa așteptăm un an sa fim mai prudenți pentru ca stii prea bine sistemul medical din Romania e praf iar daca ar avea loc o explozie de cazuri anumiți pacienți care ar avea nevoie de ceva urgent ar putea sa moară cu zile din suprasolicitarii.Acum anul asta e compromis însă după vaccin putem sa ne reluăm toate activitățile chiar daca totul nu va fi la fel ca inainte plus ca urmeaza o criză economică și poate cine stie anumite curente periculoase sa apara in Europa sau chiar un război ceea ce nu ar fi benefic. Scăpăm de una dăm de alta.

| Gruzzly a răspuns:

Oricum deja se stie ca festivaluriile nu vor mai avea loc anul asta, daca s-a anulat Olimpiada si Euro.Plus nu stiu cine si ar asumă un asemenea risc la o adunătură imensa de oameni plus ca si Dj nu ar mai accepta.Anul asta se face tot ONLINE de exemplu Tommorowland.