| bizo95 a întrebat:

Revin cu o întrebare, am gard facut in gradina inspre vecinul meu, mai nou a disparut un boltar de beton vechi alb care era la porți ca sa nu le trântească vantul la anexa. A disparut si l-am vazut la vecinul in gradina, l-am recunoscut dar nu l-am vazut cand l-a furat, plus a mai disparut un cornier de oțel vechi dar bun din anexa care era inchisa cu lacat. Caine nu mai am in curte deloc si mai nou anul trecut un nene imi schimbase un rand de tigle vechi pe anexa care are acoperisul mai jos sa nu ploua pe perete si am observat ca o țiglă de pe colț e schimbata, erau galbene si e una rosie. Partea de suprafață in spate dupa anexa mai am jumătate de metru pamantul meu cladirile sunt construite de mulți ani, asa le-au construit bunicii. Intrebare pot sa fac plangere penala pentru furt calificat și violare de domiciliu? Plus faptul cainii lor sunt liberi și se plimba nestingheriti la mine in grădină peste legume, zarzavaturi etc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa faci plangere penala, dar ar trebui sa ai si dovezi pentru aceasta, cat de cat, altfel va fi doar cuvantul tau impotriva celui a vecinului si nu se va putea dovedi nimic.
Mai mult, dupa aceea, vecinul te poate acuza de inducerea in eroare a organelor judiciare.