| RAY a întrebat:

Romania chiar avea nevoie de regionalizare in aceste momente grele in care toate se scumpesc?

Răspuns Câştigător
| thealchemist a răspuns:

Sigur ca e nevoie, e mai usor de furat dintr-o regiune mai mare decit din bugetul unor judete minuscule.

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Romania chiar avea nevoie de regionalizare in aceste momente grele in care toate se scumpesc? =Nu!

| zdrangoi a răspuns:

Ce are una cu alta?
Crezi ca regionalizarea are legatura cu fluctuatia preturilor?
Si daca nu se vorbea de regionalizare crezi ca preturile scadeau?

| BiuL a răspuns:

Nu, nu au ce face parlamentarii astia, trebuie sa ne dea impresia ca mai si muncesc ei pentru binele tarii.

| Ibrahimovic a răspuns:

Nu e vorba de a avea nevoie in aceste momente grele, dar ideea mi se pare a fi una buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

România are nevoie de o grămadă de lucruri, dar de regionalizarea asta ineptă în niciun caz.

| Janek21 a răspuns:

Regionalizarea este un lucru foarte bun pentru Romania. Nu o sa mai existe peste 40 de Unitati Administrative Teritoriale care sa raspunda in fata institutiilor guvernamentale. Vor fi mai putine. Bugetele vor putea fi controlate mai usor de catre curtea de conturi si alte institutii care au diverse atributii in chestiunile acestea.

Centralizarea datelor de orice natura va fi facuta mai usor. Sunt foarte multe avantaje in general, insa ca dezavantaje se poate enumera in mod principal doar pierderea unor locuri de munca.

Am auzit ca modelul de regionalizare care urmeaza sa se implementeze pe teritoriul tarii noastre va fi intr-o foarte mare masura facut dupa cel aplicat de Polonezi dupa cel de-al doilea razboi mondial. La ei a mers bine partea de regionalizare.

Ne este greu cu nivelul actual de informatii de care dispunem sa cantarim importanta reala a regionalizarii, dar te asigur ca va avea efecte mult mai bune decat ce pot sa ofere oficiile judetene, chiar daca vor fi conduse de aceeasi oameni.