| AvalohAlyn a întrebat:

Romania era vazuta ca o tara puternica sau ca o putere (nu chiar asa de mare) in timpul comunismului si al conducerii lui Nicolae Ceausescu?
Pacat ca au "slabit" astia tara cu capitalismul lor prost inteles in Romania.
Cine e de acord comunismul ca si ideologie este ceva bun in sine insa adevarul e ca in Romania nu a mers bine nici comunismul si nici capitalismul.
Obsesia lui Ceausescu de a plati datoria externa a infometat si tinut in saracie populatia, iar capitalismul il vedem cu totii, de 30 de ani politicienii fac totul numai pentru ei sau 90% pentru ei si 10% pentru popor,toti politicienii sunt pusi sub capatuiala in comunism, macar Ceausescu isi iubea tara, din ce am observat, astia de acum nu isi iubesc nici macar 50% tara.
Parerea mea e ca daca comunismul s-ar putea aplica bine si cu succes si cu adevarat in Romania si in toate tarile ar fi fost ceva de succes dar cu conducatori ca Ceausescu, Stalin etc nicaieri nu a dus.Totusi,repet,ca ideologie, comunismul suna bine de tot adica pe hartie suna bine, in practica nu a prea mers.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista si nu existat nicio tara care puna in practica comunismul in asa fel incat sa fie o ideologie buna... asa ca premiza ta e falsa

| sierra1 a răspuns:

"de acord ca comunismul ca si ideologie este ceva bun..."

ca o curiozitate: ești pensionar fost activist de partid?

| sabin89 a răspuns (pentru sierra1):

Ce întrebare e asta? Nu văzuşi că omul e născut în '94?

| sierra1 a răspuns (pentru sabin89):

Nu văzui, scrie așa ceva in intrebare?

| sabin89 a răspuns (pentru sierra1):

El e vechi aici pe site şi a cam tot spus ce vârstă are. Uiet, de exemplu:
https://www.tpu.ro/......i-nu-prea/

| sierra1 a răspuns (pentru sabin89):

Sabin mamă, de ce să scurm in istoricul omului? Nu-l durea tastatură să răspunda, nu?