| ALLex2 a întrebat:

Romania este singura tara din Europa unde daca încerci sa te aperi de un hot si sa ripostezi ajungi la pușcărie?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i adevarat ce spui, daca este legitima aparare nu esti condamnat, fapta nefiind considerata infractiune. Conform Codului penal, citez:
"ART.18. Dispoziţii generale
  (1) Nu constituie infracţiune fapta prevăzută de legea penală, dacă există vreuna dintre cauzele justificative prevăzute de lege.
(2) Efectul cauzelor justificative se extinde şi asupra participanţilor.
  ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."