| AvalohAlyn a întrebat:

Romania o sa isi recupereze vreodata Basarabia(Republica Moldova)? Voi ce credeti?
Eu consider ca Basarabia este pamant Romanesc si asa va ramane.e normal sa o primim inapoi,sa se uneasca cu Romania.sadNu e trist ca fratii nostri de grai si de sange sa fie despartiti de noi? Oare Romania e asa napastuita de a pierdut atatea teritorii (unele le-a recuperat, altele nu)? De ce avem soarta unui popor invins si cu capul plecat? Voi personal ati dori ca Republica Moldova sa se uneasca cu Romania?

Eu cred ca asa ar fi NORMAL dar ce sanse sunt?

Răspuns Câştigător
| STALF a răspuns:

Parerea mea este ca Romania trebuie sa se uneasca cu Basarabia (Republica Moldova), deoarece este pamantul nostru.S-au facut foarte multe actiuni de genul acesta, una fiind Actiunea 2012 (aceasta avea ca principiu strangera a 5.000 de semnaturi, de la 10 judete, fiecare, pentru un proiect de lege prin care se propunea eliminarea obligativitatii ca un cetatean basarabean venit in Romania sa aiba asupra sa 500 de euro pe zi. Acest proiect avea rolul de a apropia si mai mult Romania de Basarabia, insa nu s-a reusit in mod direct de membrii din Actiune).O alta incercare este aceea de unire a celor doua tari in 2018 sub initiativa presedintelui Romaniei si a membrilor Actiunii 2012.
De povara financiara nu se poate vorbii, deoarece exista fonduri europene (un exemplu fiind unirea Germaniei de est cu Germania de vest)
Din pacate pana nu s-au finalizat initiativele deoarece ne lovim de interesel marilor puteri.

16 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Nu e clar ca pentru a adera la UE si NATO Romania a renuntat la orice fel de modificare a granitelor?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa imi doresc unirea cu Moldova inseamna sa doresc Romaniei o povara economica si sociala de nesuportat, asa ca de ce sa doresc tarii mele raul? Doar ca niste tineri moldoveni sa intre in UE prin alianta si sa aiba sanse mai mari in vest?

ce sa sa se uneasca cand mai mult din jumatatea moldovei il idolatrizeaza pe Putin si Moscova?

Pana sa intram noi in UE ii durea in cu.r pe moldoveni de unire

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Pe sistemul asta ar trebui sa renuntam si la judete precum Vaslui, Calarasi, Giurgiu, Botosani sau Vrancea ca oricum ne trag in jos dpdv economic si majoritatea tinerilor sunt plecati in Spania la cules capsuni.

| suntserios a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Judetele alea nu s au aliat cu tara pentru beneficii, doar nu au reusit sa tina pasul

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Pai hai sa scapam de ele atunci happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Suntem prea,, mici'' pentru un pas asa mare!
Basarabia a fost pamant romanesc, dar a fost luat cu japca de rusi!
Oricat de mare ai fi dorinta basarabenilor sau a romanilor, nu cred ca rusii vor ceda asa usor!

| oprescudorin11 a răspuns:

Sa zici merci, deocamdata daca Romania va mai exista.S-ar putea sa se uneasca Califatul romanesc cu Moldova. Ajunsa gubernie ruseasca
Ai rabdare, ca nu e asa cum vrem noi!

| syd2 a răspuns:

hahaha eu sunt basarabean, si crede-ma nimeni de aici nu vrea unire cu Romania

| AvalohAlyn explică (pentru syd2):

Daca traiai prin Evul Mediu, erai roman acum nu basarabean..fiindca Rep.Moldova a fost parte din Romania.Si cand era Dacia in antichitate, Rep.Moldova tot din Romania facea parte, practic Rep.Moldova inseamna Romania, doar ca a fost data pe mainile unor criminali precum Stalin si Hitler, prin pactul acela intre ei...dar Basarabia normal e pamant ROMANESC.Totusi,de ce nu se vrea unirea cu Romania? Ma intreb si eu..Romania e totusi membra UE si NATO si e putin mai bogata decat Moldova. Oricum spiritual, sufleteste tu esti roman, te tragi din romani mai Dantebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca din punct de vedere istoric Basarabia ne apartine in acest moment, in societatea din ziua de azi asta nu mai are nicio relevanta. Populatia Basarabiei doreste in mare parte unirea cu Romania dar pentru Romania asta reprezinta o povara financiara enorma.De exemplu compara Basarabia cu Romania din punct de vedere al dezvoltarii economice sau al dezvoltarii civilizatiei, mai ales compara cele doua medii dui Romania si Basarabia. Daca din punct de vedere spiritual ar reprezenta o bucurie revenirea acestui teritoriu in posesia Romaniei, nivelul nostru de trei ar cadea dramatic.Eu consider ca sunt putine sanse ca aceasta unire sa se infaptuiasca cam sub 10% eu merg cam pe 3-5%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce m-ar interesa un lucru care nu are absolut nici o legatura cu mine, nu a avut vreodata si nici nu va avea vreodata? Daca Basarabia va fi oferita Somaliei sau Romaniei cafeaua mea va avea exact acelasi gust dimineata. Cat de mic sa fii si ce orizonturi inguste sa ai incat sa te afecteze personal o astfel de chestie 100% irelevanta? Cui ii pasa carui guvern ii apartine o parcela de pamant?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Basarabia se uneste cu Romania, cafeaua ta va fi mai scumpa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa ne unim cu o tara fiindca e chipurile NORMAL si nu fiindca nu ne aduce niciun beneficiu.

| DonaldTrump a răspuns:

Ca dupa sa le avem grija taranilor moldoveni rusopfili... Romania deja e saraca imaginati-va cum ar fi cu cea mai saraca tara din europa combinate.

| armos a răspuns:

Eu cred ca dacă la al 3-lea război mondial România învinge o să luăm Basarabia și alte teritorii. Dar cum România e o țară de hoți ar fi vândută și pe 10 milioane.

| priboianucristian a răspuns:

Mai bine sa ramana asa. motorina mai ieftina la Moldova, facem si noi un ban cinstit.