| anonim_4396 a întrebat:

Romii sunt de vina pentru imaginea proasta careo avem prin europa Politicienii sunt de vina pentru Traiul care l avem in Romania din cei care au ramas inca pe acilaughing Dar noi restul Care i vina noastra Noi ce am facut in atatia ani? Ne am plins ca aia ne fac de ris peste tot ca astialalti ne fac viata o povara ok si noi ce am asteptat atita timp si inca asteptam ca niste copii naivi ca poate maine va fi mai bine uite nu o sa fie nici maine nici poimaine. Niciodata! Un singur lucru ne a mai ramas de facut o simpla schimbare si ultima Sa reluam ce sa sfarsit inainte de a venii comunistii la putere sa i "redam Regelui Tara Inapoi" Un Singur Conducator pentru o singura Tara! Monarhia Salveaza Romania!

Răspuns Câştigător
| anutza a răspuns:

E vina noastra ca stam si nu facem nimic, ca ne complacem saraciei si conditiilor actuale de viata, ca desi ne doare cand sunt taiate salariile si scumpite alimentele dam din umeri si mergem mai departe.

22 răspunsuri:
| fulgerul a răspuns:

Se pare ca esti monarhist convins.Nu e nimic gresit sa ai convingeri politice, insa ar trebui sa analizezi mai bine ce ar insemna o reinstaurare a monarhie.Regele nu mai poate guverna(varsta), eu nu vreau sa-l vad pe Duda in fruntea statului, vezi ce se intampla cu monarhiile din lume si mai discutam.Romii? O problema sensibila! Poate iti aduci aminte,pana sa intram in U.E.,cum eram condamnati ca nu putem sa-i integram, ca nu avem programe pentru.ei, ca sunt discriminati.Eeeee,acum,ei ne-au dat posibilitatea sa ne demonstreze ca stiu reteta.De ce ii trimit acasa, cand stiu si ei ca nu poti lega de pamant o etnie nomada.Cand vine vorba de politicieni, ei au un sfert de vina si noi restul, noi i-am ales. Poporul asta a fost si va ramane un las.Ne-am omorat conducatorii si cand am fost destul de perversi, i-am lasat pe altii sau sa o faca cu mana lor si istoria e plina.O SINGURA INTREBARE! De la Burebista pana azi cati conducatori ai nostri, au murit de moarte buna?

| VadTot a răspuns (pentru fulgerul):

Prietene dar sincer pe cine ai vrea sa l vezi in fruntea tarii/?

| fulgerul a răspuns (pentru VadTot):

Pe Putin, ala om!

| fulgerul a răspuns (pentru VadTot):

Pe BERCEA MONDIAL,ala a luat carnet,fiind analfabet,are palat,are de toate, poate ciordeste de la U.E., vreo 100 miliarde de euro si traim si noi bine! Sincer? TITUS STEEL! La cat a indurat poporul asta, mai conteaza una mai mare sau mai mica?

| marius5600 a răspuns:

Bai esti drogat sau ce ai?

| VadTot a răspuns (pentru marius5600):

De mi vorbesti asa?

| VadTot a răspuns (pentru marius5600):

De ce mi vorbesti asa?

| marius5600 a răspuns (pentru VadTot):

Sa stii ca nu sunt putoiul tau si sa fiu sincer am spus ce cred despre aberatia ta cu Monarhia tu chiar o iei razna. Domnule dobitoc sper ca ai inteles ca asa iti cer scuze retardatule si nu te lua de nimic-ul meu ca nu ai tu treaba cu el. Care e treaba cu "senior" si ca eu nu pot sa-ti trimit mesaje bai BauBau I-ti raspund asa pentru ca altfel nu pot bai seniorule

| VadTot a răspuns (pentru marius5600):

Ba rsti prost tare mnaa

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

1. Nu romi, ci TIGANI!
2. Si romanii fac destule probleme in Europa.
3. Ne-am plans si ne vom plange in continuare, de fapt chiar si tu, prin postul asta te plangi...
4. Daca tu esti dispus sa renunti la unele drepturi, afla ca nu toti suntem dispusi...Eu cel putin voi alege mereu democratia... Dreptul de a vota e destul de "cool"
5. Ye ye...desene...

| Amorezatul a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Bine zis, unii oameni, nu suporta adevarul!

| sorinL1 a răspuns:

Noi ca popor suntem indiferent si ne acceptam soarta. Iar cand vine vorba de alegeri inchidem ochii pentru o punga de zahar si o sticla de ulei.

In loc sa facem revolutii pe Facebook ar trebui sa iesim in strada. Noi i-am ales pe ei, nu ei pe noi.

| fulgerul a răspuns (pentru sorinL1):

Corect,sunt sustinatorul tau!

| sorinL1 a răspuns:

Eu sustin ca guvernul roman de 2 lei (nu sustin monarhia) si voi imi ziceti de Windows 7. Nu eu am adus vorba de sisteme de operare sau alte avioane. Pur si simplu am vrut sa subliniez ideea ca in Romania nesimtirea este peste limite.

| Amorezatul a răspuns:

Ai grija, pentru asemenea afirmatii inca se face puscarie. Libertatea de expresie e garantata dar nu trebuie folosita negativ, la instigare. Uite ce poti face: Incetezi sa te vaiti, despre tara, politicieni, inveti sa iti respecti profesorii si medici ca lucreaza ca niste sclavi, nu arunci mizerie pe jos, refuzi sa ai mentalitatea de turma: etnobotanice, droguri, alcool, nu mai chiulesti, iar daca esti elev model te duci in afara si te lauzi cum ai reusit sa ajungi un mare om intr-o tara care nu iti da nicio posibilitate!

| Lavinia218 a răspuns (pentru Amorezatul):

Bine spus!

| sorinL1 a răspuns (pentru Amorezatul):

Uite de asta suntem unde suntem: incetezi sa te vaieti si muncesti toata viata pe 2 lei. Nu asa se face fratele meu. Tu imi zici de mentalitate de turma pe cand tu si restul tarii te complaci in indiferenta si bataie de joc.

O sa ajungem niste anonimi! Ne pleaca toti medicii buni in afara, profesorii nu isi mai dau interesul iar elevii ajung niste epave care isi fac temele pe TPU.

E timpul sa ne trezim din somnul cel de moarte, boss.

| VadTot a răspuns (pentru Amorezatul):

Stii Ce mi Vine sa le fac cind vad pui de Comunisti ca tine asa Dar nu ti spun ca pe urma chiar ajung la puscarie din cauza unui pui de comunist cum esti tu! Bai Pui de counisto Securisto! CE am spus atit de grav incit as Merita sa fac puscarie!? Bai pui de comunist tu nu vezi ca avem doar legi pe care trebuie sa le respectam:? Pui De Comunist care Sunt DDRepturile noastre? Spune prima lege din constituite sti care este? Cand Vad Pui de comunisti ca tine pling In mine si nu mi vine sa cred cum Dupa 21 de ani sistemul Securisto comunist inca continua in Romania! Un Pui De Comunist precum Esti Tu Ar merita Bagat la Rotisor laughing)

| Amorezatul a răspuns (pentru sorinL1):

In primul rand nu stii imic despre mine! Eu iti zic clar ca daca te vaiti nu faci nimic. Politicienii sunt de fapt o amprenta asupra mentalitatii colective, si la nivel mondial cam toti politicienii sunt huliti, indiferent de decizile pe care le iau sau nu, pentru ca parerile sunt mereu impartite. Tu habar nu ai despre mine si restul tari si doar generalizezi. Faza cu anonimatul e aberata, te asigur ca medicii buni care pleaca din tara fac prestigiu. Apoi, cei mai buni prieteni ai mei sunt medici asa ca stiu CAM tot ce tine de ei. Familia mea este plecata in Franta si TE ASIGUR ca pe ei nu ii face nimeni tigani, ci din controa au prieteni francezi si se respecta reciproc. Am plecat din tara pentru ca am nevoie de bani sa imi dau fostul sef in judecata pentru ca isi batea joc de angajati, (munceam 24 cu 24 pentru 12 milioane iar contractul de munca era desigur, ilegal, fara drept de concediu, ore suplimetare si abuzuri - Asta pana am citit codul muncii si mi-am aflat drepturile). Mentalitatea de turma este aia in care permiti lumii sa iti zica ca un lucru normal este aormal! Hai sa iti zic o chestie, totii romanii se plang ca nu au 200 de euro sa pea windows 7, dar cam cu totii il au! De ce? Pirateria e normalitate la noi! De ce nu se gadesc sa isi bage Linux? Uite eu am linux de ceva timp si sunt extrem de fericit de el! Si uite asa am ajuns legal, nu m-am mai plans si uite ca exista si alterative. Cam toti romanii isi arunca ambalajele pe jos, si totusi lucrul asta pare normal! Anul trecut s-a dat BACALAUREATUL pe bune si toata lumea sare de cur in sus ca e doar o chestie politica. Si ca venii vorba de medici! Te asigur ca in Romania vin mai multi studeti la medicina, decat iti poti imagina. Eu am trei prieteni indieni si doi arabi care au venit sa faca medicina si sa profeseze la noi. Profesori sunt incapabili multi ce interes sa isi dea? Asta e o chestie reciproca profesor-elev si e o simbioza generala intre ambele categorii. Tot ceea ce faci tu este sa instigi si sa te vaiti! De ce crezi ca tu esti mai presus de restul romanilor? Ca ai constientizat problemele tarii? TE ASIGUR CA ATUNCI CAND CU ADEVARAT SE VREA O SCHIMBARE A REGIMILUI POLITIC? SE V-A FACE UNA! Pana atunci, te felicit pentru ca incerci sa faci ceva, dar incepe cu tine mai intai!

| sorinL1 a răspuns (pentru Amorezatul):

Hai sa o luam pe rand:

1. Daca pe ai tai din Franta nu ii fac vecinii de cartier tigani e de admirat dar in caz ca nu te uiti la stirile locale, francezii ne fac cersetori, inculti, nespalati, etc.

2. Seful tau era un "slave master" modern deoarece noul cod al muncii ii permite. De ce il dai in judecata? Nu iti convine a? Pai nici mie nu imi convine cum decurg lucrurile in tara asta si nu sunt de acord cu multe decizii luate de conducatori.

3. Tu zici ca romanul nu are bani de Windows 7, pirateria e in floare si ii sugerezi Linux. Dar eu poate nu vreau Linux, eu poate vreau Windows 7. Dar nu imi permit fiindca un soft liicentiat face cat un sfert din salariul unui profesor de liceu.

Si daca mie nu imi convin toate astea, ai vrea sa tac din gura? Fratele meu, revolutia din '89 a pornit deoarece intelectualii (nu copiii de bani gata intretinuti de tati si mami) din vremea respectiva (studenti in mare parte, ca si mine) NU ERAU DE ACORD CU REGIMUL COMUNIST. Tu daca il votezi pe Basescu pentru o punga de zahar e problema ta dar nu m-am saturat de proci in costum.

P.S. Da si tu drumul la TV si vezi ce se intampla in lume.

| Amorezatul a răspuns (pentru sorinL1):

Eu nu ti-am zis sa nu faci nimic, eu ti-am zis doar sa incetezi sa te plangi, sa te victimizezi singur si sa cauti aprobare in speranta ca daca cineva iti v-a da dreptate se v-a schimba ceva. Eu cred ca tu traiesti prea mult pentru politica, prea mult la televizor! Ai fost vreodata intr-un partid sa vezi ce probleme politice sunt acolo? laughing Oricum Fie nu am chef de politica, daca tu esti asa sigur de moarhie iti urez succes. Cred ca asta iti si doresti, o imagine falsa despre o natiune puturoasa laughing ' #Priviti regele cutare, n-ar cap si nici parale# ptiu, imi si imaginez eu pe mosul de la colt facand reverinte si adresandu-se cu Maria Ta (bai)! Tu esti sigur ca noul cod al muncii permite neplata de tva, evaziunea fiscala si neplata obligatiunilor contractuale? Tu auzi ce vorbesti? Si faza cu nu iti permiti, pai atunci de ce furi drepturile intelectuale? Esti un hot si asta nu te face superior. Regula este nu am bani = nu folosesc, nu fac piraterie (bine desigur este normala la nivel de societate si drept dovada arata ca starea proasta a natiunii porneste de jos in sus! A si problema nu este sistemul de guvernamant, problema este guvernarea. Oricum, mult succes! Revolutie, auzi romanaul doar sa dea in cap stie!

| sorinL1 a răspuns (pentru Amorezatul):

Eu vrobeam in general. Nu vad monarhia ca un regim salvator.