| alexx102428 a întrebat:

S a aprobat legea salarizării?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata legea salarizarii unitare a fost aprobata doar de Senat si trimisa la Camera Deputatilor, in calitate de camera decizionala. Ministrul muncii a spus ca se va aplica de la 1 iulie, ramane sa aflam daca va fi asa ori nu. Dupa adoptarea de catre Camera Deputatilor urmeaza ca legea sa fie trimisa la promulgare, de catre Presedinte si apoi publicata in M.Of. Presedintele poate promulga legea sau sa o retrimita la Parlament. Abia dupa a doua adoptare de catre Parlament presedintele este obligat sa o promulge.
Daca se parcurge toata procedura expusa mai sus s-ar putea ca legea sa nu fie publicata in M.Of. pana la 1 iulie si sa intarzie aplicarea ei.