| Girly97 a întrebat:

S-a intamplat vreodata ca un angajator sa isi bata joc de angajat si in ziua salariului sa ii vireze intregul salariu brut?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conform legii, ANGAJATORUL este obligat sa vireze taxele aferente salariilor.
Daca ti-a virat intreg salariul brut, atunci aceea suma se va considera salariu NET, la care angajatorul va fi obligat sa plateasca taxele aferente (deci pentru un salar brut aproape dublu).
In orice caz, tu trebuie sa primesti un exemplar din contractul de munca, cu numar de inregistrare primit de la "fortele de munca"! Fara acest exemplar inregistrat tu NU esti angajat legal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este bătaie de joc. Nu are cum să ți-l livreze brut. Dacă ești angajată cu contract, iar acest contract este înregistrat la Forțele de muncă angajatorul plătește ce are de plătit la stat din partea lui și din partea ta. Și rămâne salarul net.

| Bizon95 a răspuns:

Mi se pare mie sau ai un job care nu iti place si nu ai pic de incredere in angajatori
cel putin din intrebarile tale asta inteleg sad

| Girly97 explică (pentru Bizon95):

Ba da, imi place primul job dar cine se asteapta sa am incredere dupa ce ca aproape doi ani am fost refuzata oriunde incercam sa ma angajez?

| Bizon95 a răspuns (pentru Girly97):

Wow, naspa!
insa nu strica deloc suspiciunea, atat timp cat nu exagerezi la servici, iar pe TPU poti sa pui cate intrebari vrei ca nu se supara nimeni, in nici un felwinking

| Girly97 explică (pentru Bizon95):

Multumesc. happy

| Bizon95 a răspuns (pentru Girly97):

Cu placerewinking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Girly97):

Pai unde esti angajata si de ce ai fost refuzata doi ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am pățit așa ceva.