| Seby80 a întrebat:

S-a mai auzit ceva de legea în care poți conduce un automobil de categoria B la 17 ani dar cu un însoțitor în dreapta? Astept răspunsuri, mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au fost doar vorbe, nu a fost aprobata si nici nu cred ca va fi. Codul rutier a fost modificat prin L.203/2012 si ar fi aparut in aceasta lege.

| octha a răspuns:

Categoria b din cae stiu eu si am mai auzit pe la altii se poate lua la 17 doar daca ai facut karting inainte.in rest indiferent cand dai pentru carnet(|cu conditia sa ai minim 17 ani) examenul auto se va da la 18 ani impliniti (chiar daca ai luat sala de 2 luni).e vorba de a lu carnetul la 18 ani pentru ca arunci poti raspunde penal mai bine cand faci un accident.de aceea s-a facut egea asta, ca sa nu te poata scoate taticu sau mai stiu eu cine pe cautiune sau cine mai stie cum se scot acum minorii de la puscarie

| pefelie a răspuns:

Da, poti dar persoana respectiva trebuie sa aiba mai bine de 10 ani de cand conduce sau ceva de genul acesta, nu mai stiu exact legea dar era ceva de genul acesta. Sau iti trebuia cartea verde?! Nu mai stiu exact dar da, poti conduce cu cineva care detine permis de nu stiu cati ani si care, chipurele e ca instructorul in masina cu tine. bla bla.

Sper ca te-am ajutat!

| justU a răspuns:

In legislatie nu scrie nimic despre asta, deci nu se poate. Trebuie sa ai minim 18 ani sa conduci autoturismul (cat. B).

| AnDrEy99RO a răspuns:

O mica precizare. Insotitorul nu trebuie sa fi consumat alcool.