| StefanDrg a întrebat:

S-au scumpit facturile? Unii au zis ca la gaz si curent electric s-au scumpit cu 60%, altii au zis ca chiar s-au dublat. Pai cum vine asta, daca ei maresc preturi, maresc facturile si salariile raman la fel, noi cum mai traim?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mie mi-a venit factura de gaz cu 127, 77 lei MWh si contractul de la 1 octombrie cu 299, 61 lei. Deci este dublu si jumatate!

| Simpatic a răspuns:

Pai ce s-a ales de catre popor, nu s-a facut cu japca asa cum se iau toate deciziile in tara asta? au intrat pe piata mai multi jucatori baieti destepti care au pile in politica, fostii securisti a caror copii traiesc in lux. cum credem noi ca un **** de general de la SRI cu o pensie de 10.000 de lei pe luna reuseste sa aiba invarteli de milione de euro? astia ne cred prosti?
tarii noastre ii trebuie o revolutie dar "n-ai cu cine ba n-ai cu cine" ca duhneste tara asta a tarani prosti care muncesc la roaba prin afara pentru o amarata de garsoniera in ferentari si o masina de 1000 de euro
sa vina odata aia din afara dar sa fie pe bune, nu sa mai dea jandarmii cu gaze, care da cu gaze sa fie calcat pe cap, nu ca lu proasta aia ca i-au smuls 4 fire de par, la oamenii intoxicati cu gaze cine le-a platit despagubiri?, sa-i distrugem pe cei care ne lovesc ca ne cerem drepturile.
Suntem putini care avem cojones si ne-am saturat sa fim prostiti, oare cei care au plecat in afara nu s-au saturat si ei de asta? sa vina si impreuna cu ei sa ne luam tara asta vanduta strainilor inapoi.
Nu se poate sa dublezi facturi peste noapte si sa ramana totul asa, tot pensionarii si cei amarati vor fi cei care vor avea de suferit, pensia ramane aceeasi dar preturile cresc, ei nu vor mai avea ce manca!
In alte tari fie ca vorbim de Franta, Anglia, Grecia daca s-ar lua astfel de masuri pe la spatele poporului si nu exista o justificare ar sari tara in aer, niciun **** de politician nu ar mai merge pe strada ci ar sta in transee ascunsi de lume.
La noi merg dezinvolti si iau lumea la misto prin comunicate de presa.
Noi suntem prosti ca acceptam.
Daca accepti sa te loveasca unul de fiecare data cand treci pe langa el esti un fraier, noi ca popor care acceptam sa ne injoseasca coteii astia fie cu facturile, fie cu promisiuni care de care nu se tin (apropo marirea pensiilor este lege pe care ei nu o respecta), cu cate si mai cate ...suntem ultimii fraieri.

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

Tu cand te ai revoltat ultima data altundeva decat pe un forum unde esti anomin si nu te ia nimeni in seama?

| StefanDrg explică (pentru Simpatic):

De acord

| Simpatic a răspuns:

@goguPatent :

Stai linistit ca sunt activ pe mai multe platforme decat crezi si mereu am condamnat acest guvern ticalos, totul pleaca de la clasa politica.
Daca ar fi mai multi ca mine chiar s-ar schimba tara asta, dar daca singurii care mai ridica capul in tara asta sunt batranii, chiar nu ai cu cine sa faci ceva, 100 de oameni nu schimbam nimic.

Miron Cosma a zis bine "eu cu 7000 de mineri am dat jos un guvern, Bucurestiul are peste 2 milioane de oameni si nu face nimic".
Daca cei din Bucuresti ar opri totul, nimic nu ar mai misca pe strazi, nici soferii cacatilor din politica nu ar mai putea sa-i duca pe aia la serviciu, nici mancare nu ar mai avea, nici lumina, nici gaz, daca 2 milioane ies in strada s-ar termina cu mascarada asta de tara.
Am dat foarte bine exemplul unor popoare pe care noi le slugarim deci care o duc mult mai bine ca la noi, la care daca le creste cu 1 euro ceva de exemplu cazarea la camin, ies in strada si fac prapad, la noi maresc cu 100% facturi si nimeni nu face nimic nici nu arunca un ou intr-un sediul golanilor care aplica aceste preturi, dar stiti ceva cei mai mari golani sunt cei din guvern ei aplica accize si taxe si de asta preturile finale sunt mari.Deci pe cine trebuie sa hulim? pe politicieni, aceste papuse ale Occidentului care fac ce se dicteaza de acolo, cum mai putem vorbi de democratie? suntem o tara democrata? NU, nu suntem.

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

Cui dracu ii pasa ca esti activ pe platforme. Eu te am întrebat cand ai facut ceva concret?
Ai aruncat o groaza de vorbe aiurea pe aici... I ai facut pe toti in toate felurile, dar in realitate tu nu faci nimic. Iesi in strada, fa o greva, intra in politica. Fa ceva. Sa te ascunzi in spatele unui nume pe net si sa te plangi fara sa faci nimic. De aia a ajuns tara unde a ajuns.

Pentru ca batranii sa plang ca au pensii mici dar votează psd de 30 ani.
Pentru ca bucureștenii se planga de corupti si il voteaza pe Piedone.
Pentru ca saracii se plang ca sunt saraci dar prefera ajutorul social in loc se munca.
Pentru ca lumea se plânge de clasa politica si ies doar 30% la vot.
Pentru ca lumea se plânge ca e mizerie in Bucuresti dar toti isi arunca gunoaiele pe unde apuca.
Pentru ca toti romanii se plang de trafic dar la prima sansa comit 10 ilegaligati in 5 minute.
Pentru ca romanii se plang de trafic aglomerat dar unul nu ar lasa masina sa mearga pe jos.

Tu esti unul din cei enumerați mai sus. Unul care se plange anonim sunt 100% sigur ca nu faci nimic concret

| Simpatic a răspuns (pentru goguPatent):

Gogupatent esti prost! nu stii nimic din ce stiu eu. poti sa vezi tot ce vad eu si sa nu-ntelegi nimic.

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

Faptul ca jignești in continuu in stanga si in dreapta nu ajuta cu nimic. Te face aceeasi persoana inutila intr-o societate care vrea sa se dezvolte. Deci mai intreb ultima data. Ce ai facut concret ca sa schimbi ceva. In afara de plans pe net?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e o chestie care se intampla doar la noi. Germania are cea mai mare inflatie din ultimii 30 ani. Desi unii au crezut ca lockdown urile de anul trecut au fost punctele critice pentru economie in realitate urmarile abia acum se vad.

https://www.reuters.com/......021-08-30/

| sierra1 a răspuns:

ți-a trebuit piața liberalizată, aia ai (de fapt tuturor ne-a trebuit)

| Frank51 a răspuns:

La mine deocamdată vine la fel.

| Zuzu1991 a răspuns:

Facturile NU se scumpesc
utilitatile se scumpesc
not same SHEEEEET!

| Anonimu7041 a răspuns:

Nu stiu csz de gaze, da painea la mine la magazin de la 1.30 acum e 1.50 si nici eu nu inteleg... adica ai mei iau acelasi salariu de cativa ani buni...

| StefanDrg explică (pentru Anonimu7041):

Eu lucrez si am acelasi salariu de 2 ani, pai o sa ajung sa mor de foame avand si loc de munca, atunci la ce ma mai duc la munca.