Întrebare recomandată | Girly97 a întrebat:

Sa ma lamureasca si pe mine cu ceva: cand ma duc la vot si ofer cartea mea de identitate operatorului de tableta acesta dupa cateva secunde rosteste un numar dupa care sunt directionata catre o alta persoana din sectie. Ce reprezinta acest numar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca votezi in sectia de votare de la domiciliu acel numar reprezinta numarul de ordine din lista electorala permanenta pe care figurezi.

2 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Este numarul de ordine de pe listele de alegator. Il spune persoanei de la masa, ca sa te gaseasca mai usor. Nu mai rasfoieste teancul de foi.