| socipath63092 a întrebat:

Sa spunem ca cineva vrea sa te bata si tu ca sa te aperi ii bagi cutitul in burta si moare dar fara sa vrei sa il omori intri la puscarie?
scuze de categorie

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce stabileste urmarirea penala si apoi instanta de judecata, respectiv daca a fost legitima aparare sau nu ori a fost exces neimputabil.
Conform Codului penal, citez:
"ART.18. Dispoziţii generale
  (1) Nu constituie infracţiune fapta prevăzută de legea penală, dacă există vreuna dintre cauzele justificative prevăzute de lege.
(2) Efectul cauzelor justificative se extinde şi asupra participanţilor.
  ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii.
ART.26. Excesul neimputabil
  (1) Nu este imputabilă fapta prevăzută de legea penală săvârşită de persoana aflată în stare de legitimă apărare, care a depăşit, din cauza tulburării sau temerii, limitele unei apărări proporţionale cu gravitatea atacului.
  (2) Nu este imputabilă fapta prevăzută de legea penală săvârşită de persoana aflată în stare de necesitate, care nu şi-a dat seama, în momentul comiterii faptei, că pricinuieşte urmări vădit mai grave decât cele care s-ar fi putut produce dacă pericolul nu era înlăturat."

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intri clar. De ce ai purta cutit la tine?

| socipath63092 explică (pentru darrio2007):

Pentru siguranta

| darrio2007 a răspuns (pentru socipath63092):

Politia nu va considera asta in caz de vei prins cu asa ceva la tine. Nu esti in Vestul Salbatic. Poti lua amenda si pentru atat.

| socipath63092 explică (pentru darrio2007):

Lumea este ca un vest salbatic dar mai rau

| darrio2007 a răspuns (pentru socipath63092):

Dar unul ca tine o va duce greu in „vest salbatic".

| socipath63092 explică (pentru darrio2007):

In fine discutia se termina aici

| minrest a răspuns:

Bagi cutitul in el ca sa nu te bata? Pai du-te tata la puscarie, daca esti asa cainos esti un pericol pentru toti, cine stie ce ti se pare si dai foc la bloc. Aa, daca actionezi pentru indepartarea unui pericol material, iminent si injust, la adresa vietii sau sanatatii, a ta sau a altcuiva, si omori persoana care produce acest pericol, atunci sa fie pomenit, ai actionat in legitima aparare.

| johnnny123 a răspuns:

Una dintre condițiile "legitimei apărări" este ca apărarea să fie proporțională cu atacul. Deci dacă unul vrea să-ți dea un pumn și tu bagi cuțitul în el și-l omori, 100% vei merge la închisoare.

În plus, o legitimă apărare fără martori este foarte greu de dovedit.

| Goete a răspuns:

Bineinteles ca intri la puscarie.
In primul rand, el doar VREA sa te bata si tu il ataci cu cutitul, atac armat.
In al doilea rand, legitima aparare e atunci cand folosesti aceleasi mijloace, deci daca el te.ataca cu cutitul, tu te poti apara cu cutitul. Si sa ai dovezi. bune si martori ca el.a fost cel care te-a atacat :p

| QElenaBoghiu a răspuns:

Cum sa intri la pușcărie?!
O sa te aplaude, o sa arunce cu trandafiri și o sa strige EȘTI EROUL NOSTRU!

| SuNaM a răspuns:

Da! Si intra la omor calificat sau deosebit de grav. Nu conteaza ca ai facut-o in aparare.E interzis sa ai la tine arme albe si mai ales sa injunghii oameni cu el. Judecatorul va fi ceva de genul: De ce nu ai fugit? Sau de ce nu te-ai aparat concomitent cu atacul(adica da cu pumnu, dai cu pumnul).

| sdws77 a răspuns:

N-ai de ce te teme, chiar daca te baga la puscarie pe moment, o sa aiba PSD-ul grija sa te scoata cu noua ordonanta laughing

Daca vrea cineva sa te bata, eu zic ca mai bine apelezi la metode legale. Fugi, chemi politia sau, daca esti asa zmeu, i dai un pumn si gata. Daca bagi cutitul in el... mai rau iti faci tie in primul rand.

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Da frate depinde de cine e daca ai omorat un avocat, judecator faci puscarie oricum ar fi!