| vdzim a întrebat:

Sal,am 21 de ani si la vara vreau sa plec in America si acum in martie am interviul la ambasada si a-si vrea sa stiu daca conteza nota medii? si cum trebuie sa fiu la interviu?

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Viza pentru USA este cel putin ciudata. Nu are reguli pe care sa le denumim logice.
In principiu, daca dovedesti ca nu te duci urmarind emigrarea primesti viza.In plus sa dovedesti ca nu esti alcoholic, nu te droghezi, nu ai prieteni sau rude care nu sunt cetateni. (desi si aici pot pune 'talpi'). Trebuie sa dovedesti ca vrei sa faci o vizita de 3 sau 6 luni si ai cu ce te intretine sau ca ai o invitatie de la un cetatean american. Ca nu ai relatii cu jihadisti.Sau sa primesti invitatia unei Universitati care-ti cere prezenta acolo, daca ai dovedit ca le sti necesar(a). Trebuie sa te comporti cat mai 'cretin' caci si ei sunt la fel, sa nu faci pe desteptul sau desteapta. Sa fii media de inteligenta si relaxare, caci au inspectori mediocri dar bine pregatiti, tot romani, care simt orice nu intra in cadrul unui robot.E ca o loterie.Am cunoscut infractori si cretini care au luat viza, dar si oameni linistiti si nepericulosi (in opinia lor) care au fost respinsi!

| Honeyyy a răspuns:

Eu am o ruda care a plecat in America prin intermeiul scolii, si da s-a uitat peste medii [nu se punea problema ca avea note bune] dar la alta persoana care avea doar o restanta pe care apoi a luat-o, au cam instrambat din nas cei de la ambasada :-s.