| RaziMaaaaa a întrebat:

Sal TPU!
Direct la subiect!
Sunt succesorul unui hectar de pamant din 4 (1/4) si vreau sa il vand. Problema este ca nu il pot vinde pentru ca toti mostenitorii au murit si una dintre parti nu are succesiunea facuta si nici nu vrea sa auda de asa ceva. Am decis sa il dau in judecata, dar, este vorba de 100 mil lei vechi. Este strigator la cer! Practic notarul mi-a spus ca trebuie sa platesc iesirea din indiviziune la toate cele 4 HC de pamant, este vorba de o taxa...Ce este de facut?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Platesti taxa pentru partaj si iesirea din indiviziune si apoi poti cere si de la celelalte parti sa contribuie cu partea lor.

| RaziMaaaaa explică (pentru Ioandelasal):

Si taxa pentru partaj si iesirea din indiviziune trebuiesc platite la toti mostenitorii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru RaziMaaaaa):

Nu mostenitorilor trebuie sa platesti taxa ci la inginerul topograf care face schita de partajare si taxa judiciara de timbru la instanta de judecata care va judeca partajul si iesirea din indiviziune.