| lifeistough a întrebat:

Salariile se reduc, pensiile nu! Ce parere aveti?

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Suntem pe drumul cel bun. Astept cu nerabdare organizarea unui referendum (sau modificarea tacita a Constitutiei) privitor la lungimea sau numarul mandatelor Presedintelui.
Ceea ce se intampla acum este aproape identic cu ceea ce se intampla la sfarsitul anilor '70, cand Ceausescu s-a "autoinscaunat" Presedinte pe viata si cand a inceput declinul Romaniei.
Stiam eu ca istoria se repeta, dar speram ca nu atat de des.

| Hombre a răspuns:

Nu a scapat nimeni, aplicarea TVA 24% va mari preturile si toata lumea va plati mai mult.

| elena a răspuns:

Si-asa pensionarii stau in calea oricui, pentru ca sunt batrani, vor sa stea pe scaun in autobuz, sunt ranchiunosi si artagosi, cer respect celor din jur, in special de la tineri, acum ca NU le-au fost taiate pensiile vor fi urati si mai mult, dar cu TVA 24% se vor stinge incet, incet, spre bucuria celor care ii urasc... dar sa nu uitam ca si cei tineri sau cei care ne guverneaza, vor scapa de o iubire imposibila sau dintr-o boala, un accident, dar de batranete niciodata si vor simti ce este umilinta persoanei, care este data la o parte ca o masea stricata.

| Dannyjj a răspuns:

Ce parere am? Se mareste Tva salariile se reduc "sa traiti bine!" noi suntem de vina ca am votat acum suportam consecintele, bine ca macar pe pensionari i-au lasat in pace.

| psihox a răspuns:

Bugetarii vor lucra nu numai pentru ei, ci si pentru batrani, ii vor salta in sus.

| Petronela a răspuns:

Naspa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema mai grava este cresterea cu 25% a TVA-ului, pentru ca observ cum vehiculeaza cele 5 procente, cand ar trebui sa mentioneze ca asta inseamna o crestere cu 25%!
Exista unele pensii atat de mici, incat nici nu imi puteam imagina din ce vor reduce cei 15% preconizati! Pe de alta parte, stiu ca exista categorii de pensionari cu niste pensii impresionante. Cum sa fi aplicat procentul? Diferentiat?
Discutiile pe marginea subiectului cred ca sunt interminabile, ca si perioada de aplicare a acestor norme.

| Meryem027 a răspuns:

Aiurea. E chiar mai rau, sufera toata populatia!

| Barbie a răspuns:

Sper sa nu-mi sterga contul, da asta-i parerea mea : Sa-i bata Dumnezo de nesimtiti, daca tot vor sa taie ceva, nu stiu de ce nu-si taie mainile, sau salariile lor care sigurat sunt foarte mari si au de unde taia, nu dintr-un salar de 6 mil.

| deniiiii234 a răspuns:

Pai nu una buna.Sunt de acord cu LloOlLey.

| Irina1705 a răspuns:

Of, sa ajungem mai repede ma pensie...laughing)

| LloOlLey a răspuns:

Da. cred ca ar trebui invers. adica pana acu` au avut ditamai pensiile. si le-au tot pus. acu` un an ca sa iesim si noi din criza cred ca ar trebui sa sufere si sa inchida ciocu`(cei cu pensii). astia cu salarii au familii, au copii de crescut, de intretinut case si etc. nu stiu. parerea meabig grin