| anonim_4396 a întrebat:

Sall am un termen de supraveghere de 2 ani pentru condus fara permis si ar trebui sa ma prezint la judecatorie pentru aducerea la cunostinta a conditilor de supraveghere.

DECI DACA NU AM POSIBILITATEA SA MA PREZINT OARE AR FI VREO PROBLEMA?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te prezinti ar trebui sa ai un motiv temeinic, de ex. ca esti bolnav in spital, altfel trebuie sa te prezinti.
In alta ordine de idei conditiile supravegherii ar fi trebui sa fie trecute in hotararea de condamnare, una dintre conditii fiind aceea de a te prezenta la solicitarea organelor judiciare.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai cum, fiindca in urmatorii 2 ani iti cei organiza viata dupa conditiile de supraveghere, ele sunt principala ta preocupare. Daca nu le cunosti si incalci vreuna, risti sa ajungi in inchisoare

| Violleta2022 a răspuns:

Cum adica nu ai posibilitatea sa te prezinti?
Esti invalid, esti in caruciorul cu rotile, sau esti internat in spital?

Nu-i nimic daca nu te prezinti, trimit ei o masina dupa tine si daca nu este vreo conditie medicala grava care sa te tina la pat, te vor aresta imediat. Neprezentarea duce la arest si puscarie.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Daca "nu o sa ai posibilitatea" de a te conforma, o s-a cam dai de dracu'. De fapt, o sa dea el de tine.