| alisuc a întrebat:

as vrea sa stiu ce acte imi trebuie pentru a lua bani dupa nasterea unui copil precizez ca mama nu are servici de vreo 2 3 ani iar tatal are un venit minim pe economie si mama mai are un copil dar e aproape major mai poate lua vreun ajutor sau vreo indemnizatie ceva pentru al doilea copil? Dar pentru ca nu are venit? Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa de tine doar tatal poate primi concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului, mama nu indeplineste conditiile prevazute de OUG 111/2010 cu md. si compl. ulterioare.
Actele necesare sunt cele aratate de utilizatorul feysofit.

| alessia5158 a răspuns:

Un raspuns pertinent il primesti numai de la Primaria localitatii de domiciliu. De asemeni, tot de la primarie, poti afla despre alte ajutoare de stat care se acorda ( ajutor social, alocatie pentru sustinerea familiei :http://www.ziarulunirea.ro/......4925.html)

| feysofit a răspuns:

Conditiile pentru obtinerea indemnizatiei ar fi urmatoarele:

să aibă domiciliul sau reşedinta pe teritoriul României
- să locuiască împreună cu copilul şi să se ocupe de creşterea şi îngrijirea acestuia
- să fi realizat venituri supuse impozitului pe venit în ultimele 12 luni anterioare naşterii, adopţiei, ori luării în plasament a copilului. Aceste venituri pot proveni din salarii, activităţi independente, activităţi agricole, dar şi ajutorul de şomaj sau indemnizaţia de creştere a copilului. De indemnizaţie pentru creşterea copilului beneficiază şi cei care se află în concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare profesinală sau cursuri la zi.

Iar dosarul trebuie sa contina:

- cerere tip

- copie de pe cărţile de identitate ale părinţilor

- certificatul de naştere al copilului

- certificatul de căsătorie (daca e cazul)

- livretul de familie

- adeverinţa din care să rezulte că persoana a realizat venituri pe ultimul an anterior naşterii, ori alte acte care dovedesc că persoana s-a aflat în vreuna din situaţiile care îi conferă dreptul la indemnizaţie (ex. somaj, CCC etc)

- dosar cu şină

- cerere de concediu aprobată de angajator

- orice alte documente care să ateste îndeplinirea condiţiilor de eligibilitate

- extras de cont bancar (pentru cei care doresc plata indemnizaţiei direct în cont).