| mihaitza584 a întrebat:

Ce patesti daca te prinde politia la volan fiind minor fara buletin? Funda (cat mai explicit)

(prin sat)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta minorului, avand in vedere ca minorul sub 14 ani nu raspunde penal, cel intre 14-16 ani raspunde doar daca se stabileste ca a avut discernamant iar la cel intre 16-18 ani limitele minime si maxime ale pedepsei se reduc la jumatate.
Daca spui ca n-ai carte de identitate (buletin nu poti avea) inseamna ca n-ai 14 ani ori nu ti-ai facut CI. Tu nu vei pati nimic dar parintele care ti-a incredintat masina poate fi condamnat de la 6 luni la 3 ani inchisoare ori amenda de la 500 lei la 30.000 lei (art.86 din OUG nr.195/2002 - Codul rutier). Numai bine!

4 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

E nasol ca te-ai urcat la volan, minor fiind. Mai are importanta ca aveai sau nu buletin?

| millyca a răspuns:

Eventual si baut bine... iar masina sa fie furata!

| stelyii a răspuns:

Mai bine nu risti! suie-te-n caruta tonguetongue

| fulgdefulg a răspuns:

Tu nu vei mai avea dreptul sa dai de carnet plus o amenda buna iar proprietarul masinii intra in inchisoare asta daca nu da spaga