| marianadriann a întrebat:

daca se ajunge la divort, se impart doar lucrurile dobandite in timpul casniciei sau si bunurile dinaintea casniciei? Daca detin o firma cum se procedeaza trebuie inchisa sau sa impartim venitul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu exista o conventie matrimoniala atunci se aplica regimul legal al comunitatii de bunuri si se impart intre fostii soti doar bunurile comune, respectiv cele dobandite pe timpul casatoriei, cu exceptia celor mostenite sau dobandite prin donatie de un singur sot.
Daca firma a fost infiintata pe perioada casatoriei atunci pot fi 3 situatii:
1.Se imparte capitalul social (actiuni sau parti sociale, dupa caz) si firma isi poate continua activitatea iar fostii soti primesc fiecare partea din venitul net anual conform partii de capital detinute.
2.Firma se lichideaza si se imparte suma ramasa dupa lichidare.
3.Firma ramane la un singur sot, celalat sot primind contravaloarea partii ce i-ar fi revenit din firma.

| Mirela27 a răspuns:

Impartiti actiunile