| andreirobert15 a întrebat:

Eu sunt in Italia si vreau sa vin in Romania in vacanta, dar cum eu am 16 ani imi trebiie procura care trebuie facuta la ambasada Romaniei din Milano, am sunat dar nu am inteles un lucru, mia zis ca imi trebuie datele companiei de avion cu care ma duc, ce vrea sa zica " datele companiei "?
Funda

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de denumirea companiei aviatice cu care vei calatori.
De declaratia parintilor (nu procura) si insotitor major ai nevoie doar pentru iesirea din Romania, nu si pentru intrare, daca esti cetatean roman.
Insotitor major poate fi si personalul de bord de pe avion, de aceea se cere compania aviatica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu inteleg ce e asa de complicat. le dai informatiile legate de compania aeriana cu care vii in Romania, sau orice detalii legate de transport

| raluk27 a răspuns:

Ca sa vii in Romania, nu ai nevoie de declaratia parintilor (nu procura). Esti cetatean roman si poti intra oricand in tara.

Numai la intoarcerea spre Italia, iti trebuie aceasta declaratie.
Datele companiei: BluAir, CapsunicaAir, sau cu ce companie pleci tu spre Italia.