| PaulMPIC a întrebat:

se plateste impozit la combina?! DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul fiscal nu prevede expres un asemenea impozit dar lasa posibilitatea consiliilor locale sa-l prevada. Conform Codului fiscal, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.283.Alte taxe locale
  (2) Consiliile locale pot institui taxe pentru deţinerea sau utilizarea echipamentelor şi utilajelor destinate obţinerii de venituri care folosesc infrastructura publică locală, pe raza localităţii unde acestea sunt utilizate, precum şi taxe pentru activităţile cu impact asupra mediului înconjurător.
  (3) Taxele prevăzute la alin. (1) şi (2) se calculează şi se plătesc în conformitate cu procedurile aprobate de autorităţile deliberative interesate."
Fata de aceasta prevedere trebuie sa vezi la primaria daca in localitatea ta exista un asemenea impozit sau taxa.

| raduradu2014 a răspuns:

Normal ca se platesti ...acum depinde la ce te referi la combina de recoltat grau, porumb etc