| konon a întrebat:

Sallut, saptamana viitoare ma gandesc sa ma duc la sora mea in Germania cu autocarul, dar singur ca nu am cu cine. Credeti ca pot merge singur ca semnatura ceva? Fara insotitor?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti minor nu te lasa sa treci granita romana fara declaratia notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Germania si indica un insotitor major, acesta poate fi si soferul autocarului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,de la 16 ani poti trece chiar si cu avionul.

| vlad89c a răspuns:

Vara trecuta m-am dus in Italia cu un autocar. Parintii i-au facut procura (de la notar) soferului de autocar. La intoarcere nu mai ai nevoie de ea, ca de intrat poti intra in tara dar e nevoie ca sa iesi.