| Albert9928 a întrebat:

Sallut sunt in Anglia de 3 ani si am pasaportul expirat si vreau sa va intreb daca pot sa ma intorc pentru o mini vacanta cu pasaportul expirat si ce acte mai intrebuie. Dau funda... scuzati de categorie. big grin

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Parintii trebuie sa se adreseze sectiei consulare in cazul pasaportului tau expirat --- vezi anuntul Ambasadei Romaniei in Regatul Unit : http://londra.mae.ro/node/258

P.S. Pentru a te intoarce in Anglia(dupa minivacanta), ca minor neansotit, ai nevoie de o declaratie notariala data de ambii parinti --- declaratia care se poate face tot la sectia consulara a Ambasadei Romaniei din Anglia.

| mgtow a răspuns:

De mana cu parintii la consulat sau cu cine e ingrijitorul tau sa ti se faca o intocmire de intoarcere in tara.

| Giada a răspuns:

Buletinul si da, te poti intoarce, dar nu mai poti pleca inapoi, pana nu iti faci altul happy

| Albert9928 explică (pentru Giada):

Am 14 ani si inca nu am dat de bulentin sad

| Giada a răspuns (pentru Albert9928):

Atunci certificat de nastere. happy

| alessia5158 a răspuns (pentru Giada):

La trecerea oricarei frontiere din UE, legitimarea cetateanului roman se face cu o carte de identitate sau un pasaport, ambele aflate in termen de valabilitate. Certificatul de nastere nu este un document de legitimare in acest caz!

| Giada a răspuns (pentru alessia5158):

Ba da, reprezinta un document de legitimare. Orice tara isi reprimeste cetatenii fie ca au sau nu pasaportul valabil. Problema e ca nu mai poti iesi din tara pana nu iti faci un pasaport nou. happy

Vorbesc din experienta.winking

| alessia5158 a răspuns (pentru Giada):

Evident ca orice tara isi reprimeste cetatenii! --- numai ca, la imbarcarea pe avion este nevoie de un document de identificare care, in lipsa CI si a pasaportului, poate fi un titlu de calatorie ( necesar chiar si minorilor!). Nu cred ca vorbesti din experienta!