| IonutzZ77 a întrebat:

Sallut TPU!
Am o intrebare este legal sa inregistrezi o convorbire telefonica in caz ca esti amenintat de aceea persoana si sa o denunti la politie?
Da sau Nu
FUNDA CIne imi spune

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Strange orice fel de dovezi poti strange, restul e treaba Politiei. Oricum inregistrarea daca nu e facuta de Politie s-ar putea sa nu fie admisa ca proba. Dar macar poate servi sa-i convinga pe politisti sa inceapa cercetarile. Acuma amenintarea trebuie sa fie suficient de credibila pentru a constitui infractiune, asa poate da orice glumet telefon sa sperie lumea si Politia nu sta sa cerceteze penal glumele proaste. In general, astfel de amenintari sunt obisnuite pe internet. Cand ar fi credibila amenintarea: de ex. cand ai o datorie mare de platit respectivului sau un conflict de afaceri sau i-ai f**** nevasta.

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-193-cpen
probele audio si video daca nu sunt autorizate de un organ competent valoreaza fix 0. nu sunt luate in considerare ca probe in instanta.
"dacă este de natură să o alarmeze" asta este problema ta. trebuie sa dovedesti ca ai fost afectat psihic de acea amenintare. si asa pentru o pedeapsa asa de mica nu prea isi baga politia timpul la bataie. am cunoscuti cu plangeri la politie pentru amenintari de catre vecini (certuri ca tiganii, stii ce zic) si nimeni nu face nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu le considera organele ca fiind probe le vei avea degeaba. Si da, poti ajunge la situatia la care, daca acestea nu sunt considerate probe, sa fii dat in judecata pentru ca le detii si le-ai facut neautorizat.

| Lisa01 a răspuns:

Foarte bine faci.Cu cat iti sustii povestea mai mult cu atat o sa fi bagata in seama mai tare. Inregistreaza pentru ca poate fi considerata dovada.

| IonescuAdriana78 a răspuns:

Nu este legal sa faci asa ceva.

| RalucaRalu99 a răspuns:

Daaaa