| ErnestIonuț a întrebat:

Salur TPU! Am niște probleme cu un băiat de foarte mult timp, acesta își bătea joc de mine, mă înjura, cerea bani cu împrumut și nu-i mai vedeam și dupa toate astea am decis să rup legatura cu el.
Ieri pe seară după ce am fost cu prietenii pe afară a apărut tipul acela după colț era cu încă 2 băieți pe care ii știam,am știut ca mi s-a întins o capcană, fiindcă cred ca un prieten cu care am fost in seara aia i-a dat mesaje,acesta fiind prieten bun cu tipul acela.
Tipii respectivi erau la câțiva metri distanță și m-am dus spre ei cu inima in dinți, a venit unu din ei, mă apucase de tricou și îmi spunea daca sunt tare in gura și daca am bani,i-am dat un cap in gura,după un pumn,pe al doilea cu care aveam probleme l-am trântit si si-a pierdut cunoștința. Acum cel mai nasol a fost ca pe al treilea l-am luat de gât l-am întors și i-am dat in mijlocul pieptului cu cotul și începuse să se zbata.
Am fugit acasă, nu am spus părinților nimic.Și dimineața asta primesc mesaje de la prietenul meu,ca ce ai facut ma? Este... in spital i-ai spart inima in el, coaste rupte,acum știu că nu am spart inima in el, ca astfel murea.M-am uitat pe Facebook-ul lui si am văzut că postase poze pe Facebook cu el ca este in spital.
Și am primit si alte mesaje de la un individ periculos din oras, a făcut pușcărie ca l-a înjunghiat pe unu in gât și burta,mi-a scris ca ma omoară, mă leagă de calorifer și bagă in mine cuțitu.
Acum am două temeri:Băiatul care este in spital. Poate cere certificat medico-legal, nu? Nu a venit nimeni de la poliție încă și cu ce probleme mă pot alege :dosar penal, amenzi, pușcărie?
Și celălat individ il pot da la poliție, pentru amenințări? Dar vreau sa stiu daca politia face ceva.Ca sa nu ma trezesc după cu acel individ sa fie mai violent si sa faca ce și-a propus, toate persoanele implicate și cu individul ce mă amenință au între 20-26 de ani, eu având 19

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legatura cu bataia ai putea invoca legitima aparare, desi este foarte greu daca nu ai probe, respectiv martori care sa fi vazut situatia si sa declare ca ei te-au acostat si au inceput violentele.
Cu cel care te ameninta poti sa-i faci plangere penala pentru amenintare, bineinteles tot daca ai probe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la poliție cât mai repede.

| S8N a răspuns:

Alții spun legitimă apărare. Într-adevăr, primul tip te-a asaltat verbal, și s-ar putea să ai noroc să te scoți cu asta, dar din ce ai explicat, tu i-ai atacat primul pe ceilalți. Asta deja nu mai e apărare, deci probabil nu te vei scoate.
În legătură cu tipul care te-a amenințat, e independent de cazul de față și recomand să mergi la poliție urgent și să le spui de el. Amenințarea aia este ilegală.

| ErnestIonuț explică (pentru S8N):

Cum adică tot eu pățesc ceva? Având în vedere că sunt 3 indivizi pe 1, și ce pot păți mai exact?

| DuckDodgers0 a răspuns:

Mergi tu la politie, inaintea lor...

| PeeWee96 a răspuns:

Eu zic să le povestești părinților tăi și să mergeți la poliție. Să arăți mesajele de amenințare și dacă tipul din spital nu depune plângere e okay dar ținând cont că te șantaja să îi bani și mai ai și o dovadă sau vreun martor după părerea mea balanță ar bătea în favoarea ta. Sper să ne ți la curent cu ce se întâmplă. Să auzim numai de bine.winking happy

| ErnestIonuț explică (pentru PeeWee96):

Deocamdată nu a venit niciun polițist, și nu mă șantaja cu banii, se ruga de mine să-i dau suma... și după trăgeam de el să-mi de-a banii înapoi, pe care evident nu-i mai vedeam.
Și acel tip daca ma voi întâlni cu el pe stradă, și va fi agresiv, fug, și dau conversațiile la poliție

| mariusdaniel112 a răspuns:

A fost legitima aparare, daca ai noroc ca acel prieten sa mai aibe mesajele doveditoare ca ei au vorbit sa te prinda pe strada, mergi la politie si spune adevarul. Cel mai important sa stie ca ei te asteptau acolo, stiau ca o sa treci pe acolo

| davidyessro a răspuns:

Bai sincer...ai o situatie foarte dificila...
pai eu zic sa mergi la politie sa le spui ce s-a intamplat si pleci din tara sau din oras si incepi o viata de la 0. ☺️

| ErnestIonuț explică (pentru davidyessro):

Nu plec eu din oraș, pentru distrușii ăia