| Mariobmb a întrebat:

Salurare, tata in 2007 a facut un antecontract cu viitorul proprietar, aici intervine o problema, tata era cel care vindea si ulterior el a primit la vremea aceea 5000 de lei, problema este ca nu au mai facut act de vanzare cumparare, doar i-a dat banii si aia a fost, termenul de a semna contractul de vanzare cumparare era de 31.11. 2007, cel care luase de la tata, a murit. Acum eu as dori sa revendic acel loc, daca nu s-a facut act de proprietate pe acel om... Cum pot proceda? Multumesc frumos!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la cine sa revendici?
Daca nu a fost incheiat contractul de vanzare-cumparare atunci terenul a ramas proprietatea tatalui tau si n-ai ce revendica. Tatal tau ti-l poate transmite tie, prin acte intre vii, de ex. contract de vanzare-cumparare, donatie, intretinere, etc sau il poti mosteni dupa decesul tatalui tau.

| Mariobmb explică (pentru Ioandelasal):

Da, am inteles asta, dar pe acel teren sta cineva acum, asta este problema. ca tata si-a luat banii si gata, asa a fost problema cu acel om, nu s-a finalizat nici un contract, mie imi este sa nu se fi facut manevre la primarie pentru acel teren

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mariobmb):

Indiferent ce s-a facut doar tatal tau ar putea actiona, tu n-ai nici un drept acum.
Si cum sta altcineva, tatal tau a mai vandut cuiva?

| Mariobmb explică (pentru Ioandelasal):

Nu, doar persoanei acelea, nu a facut alt contract, acum, cum pot proceda in caz ca sta cineva acolo ca nu am mai fost acolo de 10 ani. Nu vreau sa dau afara pe nimeni de acolo in caz ca este locuit, dar nu cred ca e locuit.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mariobmb):

Atunci lamureste problema cu tatal tau. Si daca vrei sa obtii imobilul spune-i tatalui sa ti-l doneze.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca contractul nu s-a realizat pana la termenul stabilit in antecontract, atunci dreptul de proprietate nu s-a transmis la cumparator, ci a ramas la vechiul proprietar intabulat.
Daca tatal tau a decedat, atunci tu esti mostenitor si dreptul de proprietate se poate transmite la tine, prin (cota de) mostenire. Pentru a intra in proprietate, trebuie facuta procedura de succesiune, prin notar public.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți pe baza unei povești. Dacă nu sunt acte, aia a fost.

| johnnny123 a răspuns:

Din moment ce vanzarea nu a mai avut loc, proprietarul terenului a ramas tatal tau. Acel antecontract care nu s-a mai concretizat intr-un contract de vanzare-cumparare nu are absolut nici o importanta.

Deci ce vrei sa "revendici"? Locul este al tatalui tau, n-ai decat sa te intelegi cu el.