| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
A dat cineva cu masina peste bicicleta mea.
Sa va explic cum a stat treaba, azi am fost pe un câmp sa facem niște activitati(un grup mai mare de persoane) când am ajuns acolo, am pus bicicleta cu 2 metrii in spatele unei mașini (șoferul a văzut asta) După câteva minute, șoferul s-a urcat și a dat cu spatele pana s-a urcat pe ea (a crezut ca e o sticla când a simțit ceva dar totuși a continuat sa dea cu spatele)(sunt sigur 99% ca bicicleta, dacă ar fi fost oglinzile reglate, s-ar fi văzut, dar probabil el nu s-a asigurat, sa zic asa)
Are permisul de 2-3 săptămâni.
Voi ce ziceți, a fost vina lui, nu?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

A fost vina ta, nu a lui, ca ti-ai pus bicicleta taman in spatele unei masini.
Soferul poate pretinde ca nu a vazut-o si nici Politia nu are ce-i face.

| lCupidon a răspuns (pentru Violleta2022):

Am uitat sa precizez ca avea spațiu sa meargă și în față(300 metrii) și în stânga(50 metrii) și în dreapta(100-150) distante aproximative.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lCupidon):

Se vede ca nu esti sofer si nu cunosti legile de circulatie!
Un sofer poate afirma ca nu a vazut ce era in spatele masinii si Politia il va crede, fiindca nu-i responsabil soferul, de ce-i vine din spate.
Vina este in totalitate a ta, atat avreme cat ai avut mult spatiu in jur, dar ai preferat sa o rezemi de masina aluia.

| lCupidon a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am rezemat-o deloc, și am făcut test acasă cu masina fratelui meu sa vad dacă se vedea sau nu bicicleta în momentul ala, în oglinzi, și s-a văzut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lCupidon):

Cui ii pasa, daca tu ai facut teste si ai vazut-o sau nu, daca el va declara ca nu a vazut-o?
Apoi, dupa cum am mai spus, un sofer este responsabil de ce-i vine din fata sau lateral, nu din spate.
Sa te vad cum il dai in judecata, pe ce considerente si acuzatii ii aduci. Mult noroc!

| lCupidon a răspuns (pentru Violleta2022):

A fost găsit vinovat, pup?

| Violleta2022 a răspuns (pentru lCupidon):

Gasit vinovat de tine probabil, ca nu l-ai dat tu in judecata, platind cat 10 biciclete o asemenea cheltuiala.
Eu zic sa uiti de incidentul asta si pe viitor sa faci lucrurile corect, ca sa nu mai suferi dupa pierderea lucrurilor.

| raMLesS a răspuns:

Logic ca a fost vina lui pentru ca nu s-a asigurat.
Daca era un om sau un copil si facea la fel, a ui era vina?
Sunt 3 reguli simple, si anume SOC, Iar inainte de a pleca te asiguri si semnalizezi.

Bicicleta tot vehicul e, ai dreptul sa o parchezi acolo in concluzie e vina lui.